Przejdź do głównej zawartości

Kaczka pieczona z farszem wątróbkowym

Jeśli człowiek chce zjeść coś dobrego, to musi to sobie sam zrobić:)


Kaczka z farszem z wątróbki
Od czasu do czasu lubię zaserwować kaczkę, przyrządzoną w sposób tradycyjny. Najlepszą kaczkę w życiu jadłam w chińskiej restauracji w Getyndze,ale to wzór niedościgniony. 
Składniki na farsz:

0,5 kg wątróbki kurzej 
1 jajko 
2 łyżki masła  
2-3 łyżki bułki tartej pęczek natki pietruszki
garść żurawiny, sól, pieprz
 
Składniki na pieczoną kaczkę:

kaczka, czosnku wg.uznania ,ok.2 ząbków, łyżka majeranku,
1 łyżka suszonego tymianku, 100 ml czerwonego, wytrawnego wina sól, pieprz,
garść śliwek wrzuconych luzem - dzięki nim sos będzie gęstszy i ciemniejszy, kilka jabłek

Zaczynam od krótkiego gotowania wątróbki, którą potem dość drobno siekam. Dodaję żółtko,białko ubijam . Wszystko delikatnie mieszam, dodaję zioła i przyprawy. Aby konsystencja farszu była zwarta, można dodać 2-3 łyżki bułki tartej.


Kaczkę myjemy i osuszamy. Nacieramy z wierzchu i w środku solą i pieprzem oraz majerankiem i tymiankiem oraz zmiażdżonym czosnkiem. Do środka kaczki pakujemy farsz. Można ją spiąć wykałaczkami. Ja mam dużą igłę i gruba bawełniana nitkę i zaszywam kaczkę . Następnie umieszczam ją w naczyniu żaroodpornym i piekę tak długo, ile waży. Czyli kaczkę o wadze 1,5 kg piekę 1,5 godziny w temperaturze 180 stopni.
 Nie podlewam w trakcie pieczenia, kaczka ma w sobie dość tłuszczu, który swobodnie się wytapia,ale jeśli ktoś lubi ryzyko, może podlewać ja w czasie pieczenia. Kaczkę obkładam jabłkami.
Do kaczki idealnie smakują kluseczki śląskie. Mniam.Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Porcelana Bavaria

Porcelana Bavaria

Czytam właśnie książkę Edwarda Rudzkiego "Europejska porcelana osiemnastowieczna". Rozdział Wytwórnie w mniejszych państwach niemieckichdaje obraz tego, dlaczego w Bawarii działały tak liczne manufaktury a później wytwórnie porcelany.  " Osiemnastowieczne Niemcy składały się z dwóch mocarstw: austriackiej monarchii Habsburgów oraz Prus, kilku państw średnich rozmiarów i wielkiej ilości księstw małych. Według popularnej anegdoty niektórzy władcy musieli uważać, aby w czasie spacerów nie przekroczyć nieopatrznie granicy. Książąt tych często cechowała pycha zupełnie nieproporcjonalna do rozmiaru posiadanego terytorium. Już Fryderyk II żartował, że każdy z nich na wzór Ludwika XV chciał "mieć swoje metresy, swój Wersal i swoje wojsko". Można to uzupełnić dodając, że każdy chciał mieć także własną wytwórnie porcelany, gdyż jak to sformułował jeden z książąt - Karol Eugeniusz wirtemberski - porcelana stała się niezbędnym warunkiem blasku i wspaniałoś…

Giesche. Serwis z historią Opatówka w tle.

Ten serwis ma prawie 90 letnią historię i myli się ktoś, kto myśli, że rzeczy nie mówią.
Opowiadają historie nieprawdopodobne, nasze, ojczyste, historyczne, są świadectwami minionych czasów i ludzi. Rodzin i epok. To cud, że przetrwał, bo historia obeszła się bardzo tragicznie z moją rodziną
Ludzie nie przetrwali, rzeczy pozostały, choć też blisko im było do zagłady, ponieważ ich właściciele byli wysiedlani, uciekali przed niebezpieczeństwem, rzeczy były ostatnimi, o które się troszczyli.
Dostałam go niedawno od mojej chrzestnej. A ona miała go po mamie - Helenie.
Helena w dniu wybuchu wojny była młodą mężatką. Na świecie było już dwoje dzieci: Tereska [moja chrzestna] i synek Leszek. Mąż Heleny Zygmunt Gadzinowski był sekretarzem gminy Lisków, tej, w której proboszczem był słynny ksiądz Bliziński.

Sweter na drutach szary reglan piórkowy bezszwowy

Po kilku dekadach przerwy wracam do drutów. Nie wiem czy na długo, bo z czasem i cierpliwością zawsze na bakier. Ale tyle inspiracji w necie, że mnie "ruszyło". No i sklepów internetowych z wełnami różnej maści, w pięknym gatunku nie brakuje. Zresztą same zobaczcie, chyba następna kupię tutaj i będzie to malabrigo.
Wiec wyruszyłam w wirtualną podróż w poszukiwaniu inspiracji i podziwiałam wiecznie modne arany i cała masę innych ciekawych wzorów.
Same zobaczcie: