Przejdź do głównej zawartości

Przepis na wspaniała dynię w occie

Ta dynia to słodkie wspomnienie z dzieciństwa. Kiedyś dynia nie była taka popularna. 
Teraz częściej pojawia się w sklepach i na straganach.
Najwspanialszą dynię robiła moja babcia, a teraz ciotka. Kilka razy prosiłam ja o przepis, ale ona zawsze się wykręcała. W końcu zdobyła się na wyznanie, że nie może dać mi przepisu, ponieważ...wszystko robi "na oko"   ;)))
Z babskich rozmów wynikało, że nikt nie ma sprawdzonego przepisu. Znajoma wypróbowała przepis z polskiej książki kucharskiej, ale wyszło zbyt kwaśne.
Mnie sprawdził się ten przepis i szczerze go polecam:
Składniki na ok. 8 słoików 0,5l :
- ok 2-2,5 kg dyni
- 3 l wody
- 500 ml octu

Lukier:
- 2,5 szklanki cukru
- 2,5 l wody
- ok 16 goździków
- pół łyżki soli

opcjonalnie- jeśli ktoś lubi bardziej korzenny smak można dodać przyprawy:
  • 2 łyżeczki mielonego cynamonu
  • 1/2 łyżeczki mielonej gałki muszkatołowej
  • 1/2 łyżeczki mielonego imbiru


Z tej wielkiej dyni na zdjęciu miałam po odrzuceniu miąższu ze środka oraz skóry 3 kg masySposób wykonania:
zaczajamy się z nożem na niczego się nie spodziewającą dynię
Dynia na ławce
Myjemy, obieramy i  oczyszczamy z nasion i miękkiego miąższu.
 
Dynia na stole

Kroimy w kostkę.
Dynia w kostkach

Zalewamy wodą z octem. Zostawiamy na 24 godziny. Zalewę octową odlewamy.
Zagotowujemy lukier z goździkami,  i dodajemy dynię.Na tym etapie koniecznie próbujemy, jeśli okaże się zbyt delikatna, można  dodać jeszcze trochę octu- według uznania.
Gotujemy do momentu zeszklenia dyni - króciutko, kilka minut.
Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Porcelana Bavaria

Porcelana Bavaria

Czytam właśnie książkę Edwarda Rudzkiego "Europejska porcelana osiemnastowieczna". Rozdział Wytwórnie w mniejszych państwach niemieckichdaje obraz tego, dlaczego w Bawarii działały tak liczne manufaktury a później wytwórnie porcelany.  " Osiemnastowieczne Niemcy składały się z dwóch mocarstw: austriackiej monarchii Habsburgów oraz Prus, kilku państw średnich rozmiarów i wielkiej ilości księstw małych. Według popularnej anegdoty niektórzy władcy musieli uważać, aby w czasie spacerów nie przekroczyć nieopatrznie granicy. Książąt tych często cechowała pycha zupełnie nieproporcjonalna do rozmiaru posiadanego terytorium. Już Fryderyk II żartował, że każdy z nich na wzór Ludwika XV chciał "mieć swoje metresy, swój Wersal i swoje wojsko". Można to uzupełnić dodając, że każdy chciał mieć także własną wytwórnie porcelany, gdyż jak to sformułował jeden z książąt - Karol Eugeniusz wirtemberski - porcelana stała się niezbędnym warunkiem blasku i wspaniałoś…

Giesche. Serwis z historią Opatówka w tle.

Ten serwis ma prawie 90 letnią historię i myli się ktoś, kto myśli, że rzeczy nie mówią.
Opowiadają historie nieprawdopodobne, nasze, ojczyste, historyczne, są świadectwami minionych czasów i ludzi. Rodzin i epok. To cud, że przetrwał, bo historia obeszła się bardzo tragicznie z moją rodziną
Ludzie nie przetrwali, rzeczy pozostały, choć też blisko im było do zagłady, ponieważ ich właściciele byli wysiedlani, uciekali przed niebezpieczeństwem, rzeczy były ostatnimi, o które się troszczyli.
Dostałam go niedawno od mojej chrzestnej. A ona miała go po mamie - Helenie.
Helena w dniu wybuchu wojny była młodą mężatką. Na świecie było już dwoje dzieci: Tereska [moja chrzestna] i synek Leszek. Mąż Heleny Zygmunt Gadzinowski był sekretarzem gminy Lisków, tej, w której proboszczem był słynny ksiądz Bliziński.

Sweter na drutach szary reglan piórkowy bezszwowy

Po kilku dekadach przerwy wracam do drutów. Nie wiem czy na długo, bo z czasem i cierpliwością zawsze na bakier. Ale tyle inspiracji w necie, że mnie "ruszyło". No i sklepów internetowych z wełnami różnej maści, w pięknym gatunku nie brakuje. Zresztą same zobaczcie, chyba następna kupię tutaj i będzie to malabrigo.
Wiec wyruszyłam w wirtualną podróż w poszukiwaniu inspiracji i podziwiałam wiecznie modne arany i cała masę innych ciekawych wzorów.
Same zobaczcie: