niedziela, 26 października 2014

KOCIMIĘTKA

Zobaczyłam ją w ogrodach w Dobrzycy i była to miłość od pierwszego wejrzenia...Co znajduje się w Dobrzycy opiszę w osobnym poście.
Od razu zapytałam pracownika sklepu, czy to prawda,że przyciąga koty? ponoć uwielbiają jej zapach. Podobno tylko niektóre gatunki kocimiętki mają tę właściwość ... czy moja będzie wabiła koty? Jeszcze nie wiem, bo w tym roku tylko odbiła od ziemi. Poza tym nie mam kota. Ale mam w planach:)
Kupiłam trzy gatunki. Bardzo wysoką, średnią i i niską.... październik dobiega końca, a kocimiętka w ogrodzie zakwitła :) Liście w kolorze mięty a kwiaty przypominają lawendę.... lekko fioletowa. Olejki eteryczne działają uspokajająco i relaksująco na ludzi i zwierzęta....
Tak prezentuje się w moim ogródku

Kocimiętka
Podobno można zrobić z niej nalewkę, wypróbuję w przyszłym roku:
Do 0,5 litra czystej 40% wódki dodaje się 100 gram suszonych liści lub ziela i pozostawia na 2 tygodnie w zacienionym miejscu. Nalewkę należy codziennie wstrząsnąć. Po upływie 2 tygodni zioła odcedza się, a nalewkę rozcieńcza dwoma szklankami (400ml) przegotowanej wody. Miksturę przechowuje się w lodówce, w ciemnej butelce.
Nalewka z kocimiętki ma zastosowanie w łagodzeniu dolegliwości żołądkowych, kojeniu skołatanych nerwów i bólów głowy. Stosuje się ją 2-3 razy dziennie w dawkach po 2-4 ml
Kocimiętka w pełnej krasie- Ogrody  Dobrzyca
Odmiana, którą kupiłam

Tak rośnie odmiana kocimiętki, którą kupiłam w Dobrzycy - po prostu gigant :)


JESIEŃ, WRZOSY I PSIE UCHO

W sklepach sezon na wrzosy, stale coś dokupuję. Podoba mi się różnorodność gatunków i kolorów. Mój pies stale wchodzi mi w kadr i przygląda się z ciekawością.
Zagadka: Znajdź  na zdjęciu fragment mojego psa:)))


 Dynia czeka na jakiś przepis. 
Może w wolnej chwili wykorzystam ten:
Składniki na ok 8 słoików 0,5l :
- ok 2-2,5 kg dyni
- 3 l wody
- 500 ml octu

Lukier:
- 2,5 szklanki cukru
- 2,5 l wody
- ok 16 goździków
- pół łyżki soli

Obraną i umytą dynię oczyszczamy z nasion i miękkiego miąższu. Kroimy w kostkę.Zalewamy wodą z octem. Zostawiamy na 24 godziny. Następnie miksturę octową wylewamy.
Zagotowujemy lukier z goździkami,  i dodajemy dynię.
Gotujemy do momentu zeszklenia dyni
: