sobota, 20 grudnia 2014

Kulebiak lub drożdżówka z kapustą


 
Bułki drożdżowe z kapustą

Kiedy ugotuje wam się za dużo kapusty( mój przypadek) lub też tęskno wam za smakami, wspomnieniami z dzieciństwa lub też gdy spodziewacie się gości, tudzież zbliżają się Święta, to zagniatamy raz dwa drożdżowe ciasto wg. następującego przepisu:

Ciasto:
  • 550 g mąki
  • 250 g masła
  • 200 ml mleka
  • 2 jaja
  • 1 opakowanie suchych drożdży (7g)
  • 2 łyżeczki cukru
  • 1 łyżeczka soli


Ciasto zostawiamy do wyrośnięcia na godzinkę a same udajemy się do domowego SPA posłuchać Sinatry.
Co do farszu - co kto ma:) może być podduszona kapucha z pieczarkami lub bez, dobrze odsączona i poszatkowana.
Po wyrośnięciu ciasta formujemy prostokąt, nakładamy farsz i zwijamy od strony węższego brzegu. Taki "wałek" kroimy na 3 cm kawałki (w przypadku bułeczek) lub wkładamy do foremki w całości.
Podajemy do czerwonego barszczu  w Wigilię lub Sylwestra, można zamrozić i podgrzać przed podaniem, nic nie traci na pyszności.Nie zdążyłam zrobić zdjęcia jak wygląda w środku, bo kiedy nieco wystygł, już go nie było:)
Bułeczki upiekłam z farszem z kapusty ( do kapusty dodałam łyżkę miodu), z pieczarek i bez niczego.
Piekłam 45 minut w 180 stopniach C. Bułeczki tak ok.25 minut
Smacznego !

Drożdżówki z kapustą i pieczarkami


piątek, 19 grudnia 2014

Grudzień to miesiąc pełen mocy...

Choinka z makaronu

Dla uzdolnionych manualnie:) w urzekającej, złotej kolorystyce.
Zrobienie takiego cacka wymaga staranności i cierpliwości.
Prezentuje się ciekawie i jest fajnym pomysłem na własnoręcznie wykonany prezent.
niedziela, 14 grudnia 2014

Okruchy wspomnień

Ćmielów "Mariell"
Z wiekiem przychodzi ochota na takie skarby. Owszem pochodzić po sklepach z nowoczesnym wzornictwem, nacieszyć oko, popatrzeć.  Ale nie dla mnie chłodne piękno skandynawskich wnętrz. Inspiracją jest dla mnie przeszłość. W Polsce jedynym miejscem, gdzie tworzy się ręcznie robioną porcelanę jest Ćmielów. Serwis nazywa się Mariell.
W mojej kolekcji znajdują się talerzyki z paterą.
Projektantem był Wincenty Popławski , projekt z 1976 r.
Większość to pamiątki rodzinne, po mamie mojej mamy, ale oczywiście wzbogacam kolekcję. 
Poniżej serwis do czarnej kawy "płaski" malowany wzór turecki, złocenia; projekt Bogdan Wendorf, Paryż , Ćmielów, ok. 1930

"płaski" Ćmielów projekt Bogdan Wendorf
Płaski to wzór wywodzący się z paryskiej pracowni wzorniczej.  Projekt zakupiony od Wendofa na targach w Paryżu w latach 30, produkowany jak garnitur do herbaty oraz czarnej kawy, droższe egzemplarze były barwione w masie na różowo (dodatkowe oznaczenie "R" na spodzie. A sam zestaw był związany z modą panującą ówcześnie na wyroby wschodnie. Uszko, które nie jest zbyt wygodne nawiązuje do dawnych czasów, gdy nie umiano wypalać filiżanek z uszkami i nawiązuje do kawałka bambusa, który był przywiązywany do filiżanki. 
Wprowadzony do produkcji w latach 1932-34 zestaw o prostej kubistycznej formie doskonale obrazuje modernizm w polskiej ceramice międzywojennej. Służył wielu pokoleniom uświetniając wyjątkowe uroczystości. Płaski to kolejny przykład ponadczasowego wzornictwa wciąż stanowiący symbol dobrego stylu i naszego narodowego  dziedzictwa.  
 " Innym  przykładem  na  czerpanie  wątków  z  Orientu  jest  dekoracja  w  typie  tureckim, zdobiąca  serwis  Płaski ( 1932-1934 ) i prezentowany talerz. Dekoracja  na  wyrobie  ćmielowskim  wygląda  jakby  była  zaczerpnięta  z  wzornictwa  tekstylnego. Tkaniny, a  także  kobierce, odegrały  poważną  rolę  w  przekazywaniu  motywów  orientalnych. Ich  oryginalne  dekoracje, odczytywane  w  sposób  symboliczny  a  pozbawione  tradycyjnych  w  sztuce  europejskiej  przedstawień, składały  się  ze  skomplikowanych  układów  kompozycyjnych  ornamentów  roślinnych  układanych  często  w  geometryczne  sekwencje. Dekoracja  na  talerzu przypomina  takie  wzory, wydaje  się  wręcz  przeniesiona  z  delikatnych  tkanin  tureckich" za K.Liwiak-Rybak

  A to chodzieska porcelana:

Serwis Chodzież scenki
                              


Nie wiem jak nazywa się ten serwis, czy to Miłość Wiedeńska? jeśli ktoś wie, to niech da znać:)W wakacje odwiedziłam Muzeum Porcelany w Wałbrzychu, liczyłam na ciekawe wrażenia, jednak dostępna była tylko bardzo skromna część ekspozycji. Muzeum było w częściowym remoncie.
angielska porcelana... zakochałam sięZakochałam się.... angielski fajans .... wzięłam do ręki jeden talerz i stało się. Te scenki są po prostu bajkowe. 
 
ze strony http://www.nancysdailydish.blogspot.com/
Teraz wystarczy mieć trochę wolnych środków i stosowne wnętrze i stajemy się zbieraczami ...Na szczęście można ratalnie :) tylko na co się zdecydować...scenki z angielskiej wsi? czy może jeździeckie? wiejskie zajazdy? czy pałace? na fajans zielony, różowy czy może niebieski... ok,  będzie zielony, po prostu lubię ten kolor. No i za cel stawiam sobie zebrać małą kolekcję do Wielkiej Nocy... tak, aby w święta stół udekorowany był zieloną porcelaną. Zieleń z bielą mereżkowego obrusu i delikatnymi żółcieniami narcyzów, a między tym zieleń rzeżuchy, widzę to już...

ze strony http://www.nancysdailydish.blogspot.com/

Te fajansowe komplety bywały ogromne. Widziałam zestaw złożony z 99 części, kiedyś były na wyposażeniu hoteli czy restauracji, ale powoli... do skutku:)angielskie scenki


angielskie skorupki

W produkowaniu takiej porcelany prym wiedzie od 250 lat Wedgwood.
Ceramika Wedgwood przez stulecia gościła na stołach arystokracji, koronowanych głów i wybitnych osobistości, zdobiła wytworne salony i do dzisiaj podnosi przyjęcie na "wyższy poziom" a zarazem stwarza klimat...
Popatrzcie na to :

Wedgwood