Przejdź do głównej zawartości

Kolorowy zawrót głowy - WielkanocNiestety nikt w rodzinie nie miał talentu do ozdabiania jaj. Podejmowałam jakieś nieudolne próby w dzieciństwie, ale efekty zniechęciły mnie do kontynuowania tego rodzaju hobby.
Wszyscy pozbawieni talentu nie muszą jednak załamywać rąk i skazywać się na niemożność cieszenia oczu pięknie barwionymi pisankami.
Bardzo mnie ucieszyło, że te cuda ludowego rękodzieła są do nabycia w Sukiennicach i na rynku w Krakowie:)
Nabyłam kilka pięknie zdobionych drewnianych jajek


W Polsce mamy jedno muzeum poświęcone pisankom: Muzeum  Pisanki znajduje się w miasteczku Lipsk, położonym przy granicy Białorusią,  85km od Białegostoku.

Sądzę, że pewnego dnia zdecyduję się jednak na zrobienie takich pisanek:

  Na krakowskim rynku poweselał szary krajobraz - pysznią się tam kolorowe palmy.  Naprawdę miałam trudność z wyborem, ponieważ oferta przyprawia o kolorowy zawrót głowy:)

krakowskie palmy wielkanocne
Palma jest powszechnie znanym w Polsce elementem świąt Wielkanocnych, a Niedziela Palmowa, nazywana również Kwietną lub Wierzbową, tradycyjnie rozpoczyna uroczystości wielkanocne.
W tym dniu kościół katolicki świętuje triumfalny wjazd Chrystusa do Jerozolimy. Pierwsze uroczyste procesje rozpoczęły się w IV wieku, a do Europy Zachodniej dotarły w V i VI wieku. Naprawdę można nacieszyć oczy tym widokiem. Palmy są pięknie wykonane, jak kwietne bukiety, na całej wysokości przyozdobione zieleniną i suszonymi oraz bibułkowymi kwiatami.  Koniec wieńczy przepięknie wykonany pióropusz z traw, bazi i wstążek. Miejsca wiązania przystrajane są kwiatami (papierowymi, suszonymi) i zielonymi gałązkami.

palmy wielkanocne na rynku w Krakowie

Komentarze

  1. Ale się świątecznie zrobiło
    Pisanki w ludowym wydaniu sa naprawdę śliczne
    pozdrawiam i zapraszam

    OdpowiedzUsuń
  2. Ależ świątecznie :))))))

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Porcelana Bavaria

Porcelana Bavaria

Czytam właśnie książkę Edwarda Rudzkiego "Europejska porcelana osiemnastowieczna". Rozdział Wytwórnie w mniejszych państwach niemieckichdaje obraz tego, dlaczego w Bawarii działały tak liczne manufaktury a później wytwórnie porcelany.  " Osiemnastowieczne Niemcy składały się z dwóch mocarstw: austriackiej monarchii Habsburgów oraz Prus, kilku państw średnich rozmiarów i wielkiej ilości księstw małych. Według popularnej anegdoty niektórzy władcy musieli uważać, aby w czasie spacerów nie przekroczyć nieopatrznie granicy. Książąt tych często cechowała pycha zupełnie nieproporcjonalna do rozmiaru posiadanego terytorium. Już Fryderyk II żartował, że każdy z nich na wzór Ludwika XV chciał "mieć swoje metresy, swój Wersal i swoje wojsko". Można to uzupełnić dodając, że każdy chciał mieć także własną wytwórnie porcelany, gdyż jak to sformułował jeden z książąt - Karol Eugeniusz wirtemberski - porcelana stała się niezbędnym warunkiem blasku i wspaniałoś…

Giesche. Serwis z historią Opatówka w tle.

Ten serwis ma prawie 90 letnią historię i myli się ktoś, kto myśli, że rzeczy nie mówią.
Opowiadają historie nieprawdopodobne, nasze, ojczyste, historyczne, są świadectwami minionych czasów i ludzi. Rodzin i epok. To cud, że przetrwał, bo historia obeszła się bardzo tragicznie z moją rodziną
Ludzie nie przetrwali, rzeczy pozostały, choć też blisko im było do zagłady, ponieważ ich właściciele byli wysiedlani, uciekali przed niebezpieczeństwem, rzeczy były ostatnimi, o które się troszczyli.
Dostałam go niedawno od mojej chrzestnej. A ona miała go po mamie - Helenie.
Helena w dniu wybuchu wojny była młodą mężatką. Na świecie było już dwoje dzieci: Tereska [moja chrzestna] i synek Leszek. Mąż Heleny Zygmunt Gadzinowski był sekretarzem gminy Lisków, tej, w której proboszczem był słynny ksiądz Bliziński.

Sweter na drutach szary reglan piórkowy bezszwowy

Po kilku dekadach przerwy wracam do drutów. Nie wiem czy na długo, bo z czasem i cierpliwością zawsze na bakier. Ale tyle inspiracji w necie, że mnie "ruszyło". No i sklepów internetowych z wełnami różnej maści, w pięknym gatunku nie brakuje. Zresztą same zobaczcie, chyba następna kupię tutaj i będzie to malabrigo.
Wiec wyruszyłam w wirtualną podróż w poszukiwaniu inspiracji i podziwiałam wiecznie modne arany i cała masę innych ciekawych wzorów.
Same zobaczcie: