Przejdź do głównej zawartości

Motyl. Lisa Genova. O kruchości ludziego życia...

Motyl


Motyl.... czyli o kruchości ludzkiego życia.
Niesamowita, wzruszająca, prawdziwa książka. Autorką jest Lisa Genova, doktor neurobiologii. Motyl to opowieść o niespełna 50-letniej Alice, wykładowcy akademickim na Uniwersytecie Harvarda, pracującej naukowo i żyjącej pełnią życia matce trojga dorosłych dzieci. Pewnego dnia podczas wykładu Alice zapomina słowa, dochodzą inne symptomy. Diagnoza jest nieubłagana - Alzheimer. Książka odpowiada na wiele pytań, między innymi: czym jest choroba dla osoby w szczycie intelektualnych i fizycznych możliwości? odchodzenie w niepamięć, wygasanie umysłu to normalne w podeszłym wieku, ale jak ma przygotować się na to pięćdziesięciolatka? Jak zmieniają się relacje z rodziną, dziećmi, mężem ? Jak trwać, wiedząc, że będzie tylko gorzej?
...Przed rokiem neurony w jej głowie, umiejscowione niedaleko uszu, zaczęły obumierać, lecz cały proces odbywał się zbyt cicho, by mogła go usłyszeć...
To jest książka, która pozostawia w człowieku ślad, bardzo wartościowa i poruszająca.

Nie znałam wcześniej tej autorki. Lisa Genova ma już na koncie kilka książek, w których dochodzi do głosu jej wiedza na temat chorób układu nerwowego, łączy niezwykły przypadki medyczne z powieścią obyczajową, jednak nie jest to relacje lekarza, a osoby dotkniętej chorobą. Książka została sfilmowana a za ten film Julliane Moore otrzymała Oscara za najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą.
Książką zachwyciło się już wiele osób, ja dołączam do nich i zachęcam wszystkich do sięgnięcia po nią. 
Myślę, ze powinna być polecana przez terapeutów osobom, które borykają się w swoim otoczeniu z problemami  opisanymi w książce.
LIsa Genova "MOTYL"Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Porcelana Bavaria

Porcelana Bavaria

Czytam właśnie książkę Edwarda Rudzkiego "Europejska porcelana osiemnastowieczna". Rozdział Wytwórnie w mniejszych państwach niemieckichdaje obraz tego, dlaczego w Bawarii działały tak liczne manufaktury a później wytwórnie porcelany.  " Osiemnastowieczne Niemcy składały się z dwóch mocarstw: austriackiej monarchii Habsburgów oraz Prus, kilku państw średnich rozmiarów i wielkiej ilości księstw małych. Według popularnej anegdoty niektórzy władcy musieli uważać, aby w czasie spacerów nie przekroczyć nieopatrznie granicy. Książąt tych często cechowała pycha zupełnie nieproporcjonalna do rozmiaru posiadanego terytorium. Już Fryderyk II żartował, że każdy z nich na wzór Ludwika XV chciał "mieć swoje metresy, swój Wersal i swoje wojsko". Można to uzupełnić dodając, że każdy chciał mieć także własną wytwórnie porcelany, gdyż jak to sformułował jeden z książąt - Karol Eugeniusz wirtemberski - porcelana stała się niezbędnym warunkiem blasku i wspaniałoś…

Giesche. Serwis z historią Opatówka w tle.

Ten serwis ma prawie 90 letnią historię i myli się ktoś, kto myśli, że rzeczy nie mówią.
Opowiadają historie nieprawdopodobne, nasze, ojczyste, historyczne, są świadectwami minionych czasów i ludzi. Rodzin i epok. To cud, że przetrwał, bo historia obeszła się bardzo tragicznie z moją rodziną
Ludzie nie przetrwali, rzeczy pozostały, choć też blisko im było do zagłady, ponieważ ich właściciele byli wysiedlani, uciekali przed niebezpieczeństwem, rzeczy były ostatnimi, o które się troszczyli.
Dostałam go niedawno od mojej chrzestnej. A ona miała go po mamie - Helenie.
Helena w dniu wybuchu wojny była młodą mężatką. Na świecie było już dwoje dzieci: Tereska [moja chrzestna] i synek Leszek. Mąż Heleny Zygmunt Gadzinowski był sekretarzem gminy Lisków, tej, w której proboszczem był słynny ksiądz Bliziński.

Sweter na drutach szary reglan piórkowy bezszwowy

Po kilku dekadach przerwy wracam do drutów. Nie wiem czy na długo, bo z czasem i cierpliwością zawsze na bakier. Ale tyle inspiracji w necie, że mnie "ruszyło". No i sklepów internetowych z wełnami różnej maści, w pięknym gatunku nie brakuje. Zresztą same zobaczcie, chyba następna kupię tutaj i będzie to malabrigo.
Wiec wyruszyłam w wirtualną podróż w poszukiwaniu inspiracji i podziwiałam wiecznie modne arany i cała masę innych ciekawych wzorów.
Same zobaczcie: