Przejdź do głównej zawartości

Wazony Chodzież


 Moje wazony


Czy można darzyć wazony czułością?:) Można. To nie są zwykłe wazony ;-)

To są świadkowie mojego dzieciństwa, gościnności rodzinnego domu, postaci, które się przed niego przewinęły, beztroskich zabaw, chleba z cukrem, zapachu jeziornego torfu w upalny dzień, łąki pełnej motyli...
Zostały wykonane w latach 50-tych XX wieku. Posiadają wyciśnięte w masie sygnatury fabryki z dopiskiem ręcznie malowane.
Są unikatowe, w bogatej gamie kolorów i wzorów.  Każdy inny - często z  motywem dużych kwiatów lilii, podkreślonych złoceniami.  
Można by się doszukiwać w przypadku niektórych wzorów naśladownictwa wyrobów firmy Wallendorf.Częstym motywem chodzieskich wazonów są lilie.

Podoba mi się ich kształt - owalny brzusiec , kwiatowe dekoracje, pozłacane wlewy...
Początki chodzieskiej fabryki sięgają 1852 roku, kiedy jeden z obecnych budynków zakładu zakupili Hermann Müller i Ludwik Schnorr. Obecnie Polskie Fabryki Porcelany wchodzą w skład grupy kapitałowej Wistil (do której należą również Zakłady Porcelany Stołowej "Lubiana" S.A.) i są właścicielem trzech marek: „Ćmielowa”, „Chodzieży” i "Ćmielów Design Studio". 
Coraz mniej ich w naszych domach, chociaż są piękne a ich popularność rośnie.. podobnie jak słynnych chodzieskich pikasów :)


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Porcelana Bavaria

Porcelana Bavaria

Czytam właśnie książkę Edwarda Rudzkiego "Europejska porcelana osiemnastowieczna". Rozdział Wytwórnie w mniejszych państwach niemieckichdaje obraz tego, dlaczego w Bawarii działały tak liczne manufaktury a później wytwórnie porcelany.  " Osiemnastowieczne Niemcy składały się z dwóch mocarstw: austriackiej monarchii Habsburgów oraz Prus, kilku państw średnich rozmiarów i wielkiej ilości księstw małych. Według popularnej anegdoty niektórzy władcy musieli uważać, aby w czasie spacerów nie przekroczyć nieopatrznie granicy. Książąt tych często cechowała pycha zupełnie nieproporcjonalna do rozmiaru posiadanego terytorium. Już Fryderyk II żartował, że każdy z nich na wzór Ludwika XV chciał "mieć swoje metresy, swój Wersal i swoje wojsko". Można to uzupełnić dodając, że każdy chciał mieć także własną wytwórnie porcelany, gdyż jak to sformułował jeden z książąt - Karol Eugeniusz wirtemberski - porcelana stała się niezbędnym warunkiem blasku i wspaniałoś…

Giesche. Serwis z historią Opatówka w tle.

Ten serwis ma prawie 90 letnią historię i myli się ktoś, kto myśli, że rzeczy nie mówią.
Opowiadają historie nieprawdopodobne, nasze, ojczyste, historyczne, są świadectwami minionych czasów i ludzi. Rodzin i epok. To cud, że przetrwał, bo historia obeszła się bardzo tragicznie z moją rodziną
Ludzie nie przetrwali, rzeczy pozostały, choć też blisko im było do zagłady, ponieważ ich właściciele byli wysiedlani, uciekali przed niebezpieczeństwem, rzeczy były ostatnimi, o które się troszczyli.
Dostałam go niedawno od mojej chrzestnej. A ona miała go po mamie - Helenie.
Helena w dniu wybuchu wojny była młodą mężatką. Na świecie było już dwoje dzieci: Tereska [moja chrzestna] i synek Leszek. Mąż Heleny Zygmunt Gadzinowski był sekretarzem gminy Lisków, tej, w której proboszczem był słynny ksiądz Bliziński.

Sweter na drutach szary reglan piórkowy bezszwowy

Po kilku dekadach przerwy wracam do drutów. Nie wiem czy na długo, bo z czasem i cierpliwością zawsze na bakier. Ale tyle inspiracji w necie, że mnie "ruszyło". No i sklepów internetowych z wełnami różnej maści, w pięknym gatunku nie brakuje. Zresztą same zobaczcie, chyba następna kupię tutaj i będzie to malabrigo.
Wiec wyruszyłam w wirtualną podróż w poszukiwaniu inspiracji i podziwiałam wiecznie modne arany i cała masę innych ciekawych wzorów.
Same zobaczcie: