Przejdź do głównej zawartości

Moda lat 30-tych


Elegancka kobiecość

Lata 30-te były dość ponurym okresem historii. Kryzys światowy, szalejące bezrobocie, głód. Europa przeżywała napór faszyzmu. W 1933r. narodowi socjaliści przejęli  władzę w Niemczech.
Ludzie oddawali się nowej rozrywce jaka było kino.
Fred Astaire, Ginger Rogers , Greta Garbo, Joan Crawford, Carole Lombard, Jean Harlow, Marlena Dietrich...to ikony lat 30-tych. Ich  look naśladowany był przez kobiety na całym świecie.


Fryzury. Lata 30-te.
 Fryzury były ekstremalnie kobiece. Włosy koniecznie dłuższe i bardzo kobieco wystylizowane. Cenione były lekko pofalowane włosy a'la Marlena Dietrich. Trwała święciła triumfy.
Marlena Dietrich w latach 30. wikimedia.org

Popularną sukienką była princeska. Długa i wąska świetnie podkreślała figurę, opływając ją. Kobiety kochały tez kostiumy; spódniczki wąskie, do łydek, taliowany żakiet. Elegancki kostium noszono na  co dzień. 
Lata 30-te mocno inspirowały twórców.Polki nie pozostawały w tyle za modą.W 1928 roku polska prasa kobieca doradzała spragnionym modowych nowinek paniom

Kobieta w świecie i w domu 1928

1930 zaczęła karierę Marlene Dietrich . Jako Lola w "Błękitnym Aniele" podbiła serca publiczności i zelektryzowała świat

 1930:

 • 25 stycznia – policja zatrzymała Stanisława Cichockiego ps. „Szpicbródka”, udaremniając jednocześnie przygotowywane przez niego włamanie do placówki Banku Polskiego w Częstochowie.
 •  6 marca – w Springfield w stanie Massachusetts po raz pierwszy znalazły się w sprzedaży zamrożone artykuły spożywcze
 •  10 sierpnia – odbyła się pierwsza oficjalna podróż prezydenta RP Ignacego Mościckiego za granicę
 •  Liczba ludności w Europie stanowiła 38% populacji świata
 • urodziła się  Kalina Jędrusik, polska aktorka i piosenkarka oraz Sean Connery, brytyjski aktor filmowy
 •  Zygmunt Freud napisał – Kultura jako źródło cierpień 


 Film Hallo Szpicbródka
  
A Wy? Lubicie klimat lat trzydziestych? 
Komentarze

 1. Dla mnie lata 30 to chyba zbyt odległe ale myślę, że dobrze bym się w nich czuła :) Pozdrawiam. Fajny post :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję za miłe komentarze.. pozdrawiam cieplutko:)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Porcelana Bavaria

Porcelana Bavaria

Czytam właśnie książkę Edwarda Rudzkiego "Europejska porcelana osiemnastowieczna". Rozdział Wytwórnie w mniejszych państwach niemieckichdaje obraz tego, dlaczego w Bawarii działały tak liczne manufaktury a później wytwórnie porcelany.  " Osiemnastowieczne Niemcy składały się z dwóch mocarstw: austriackiej monarchii Habsburgów oraz Prus, kilku państw średnich rozmiarów i wielkiej ilości księstw małych. Według popularnej anegdoty niektórzy władcy musieli uważać, aby w czasie spacerów nie przekroczyć nieopatrznie granicy. Książąt tych często cechowała pycha zupełnie nieproporcjonalna do rozmiaru posiadanego terytorium. Już Fryderyk II żartował, że każdy z nich na wzór Ludwika XV chciał "mieć swoje metresy, swój Wersal i swoje wojsko". Można to uzupełnić dodając, że każdy chciał mieć także własną wytwórnie porcelany, gdyż jak to sformułował jeden z książąt - Karol Eugeniusz wirtemberski - porcelana stała się niezbędnym warunkiem blasku i wspaniałoś…

Giesche. Serwis z historią Opatówka w tle.

Ten serwis ma prawie 90 letnią historię i myli się ktoś, kto myśli, że rzeczy nie mówią.
Opowiadają historie nieprawdopodobne, nasze, ojczyste, historyczne, są świadectwami minionych czasów i ludzi. Rodzin i epok. To cud, że przetrwał, bo historia obeszła się bardzo tragicznie z moją rodziną
Ludzie nie przetrwali, rzeczy pozostały, choć też blisko im było do zagłady, ponieważ ich właściciele byli wysiedlani, uciekali przed niebezpieczeństwem, rzeczy były ostatnimi, o które się troszczyli.
Dostałam go niedawno od mojej chrzestnej. A ona miała go po mamie - Helenie.
Helena w dniu wybuchu wojny była młodą mężatką. Na świecie było już dwoje dzieci: Tereska [moja chrzestna] i synek Leszek. Mąż Heleny Zygmunt Gadzinowski był sekretarzem gminy Lisków, tej, w której proboszczem był słynny ksiądz Bliziński.

Sweter na drutach szary reglan piórkowy bezszwowy

Po kilku dekadach przerwy wracam do drutów. Nie wiem czy na długo, bo z czasem i cierpliwością zawsze na bakier. Ale tyle inspiracji w necie, że mnie "ruszyło". No i sklepów internetowych z wełnami różnej maści, w pięknym gatunku nie brakuje. Zresztą same zobaczcie, chyba następna kupię tutaj i będzie to malabrigo.
Wiec wyruszyłam w wirtualną podróż w poszukiwaniu inspiracji i podziwiałam wiecznie modne arany i cała masę innych ciekawych wzorów.
Same zobaczcie: