Przejdź do głównej zawartości

Russów - Noce i Dnie - impreza plenerowa "Niedziela u Niechciców"

Co roku w Russowie pod Kaliszem odbywa się wydarzenie kulturalne "Niedziela u Niechciców". Tu urodziła się Maria Dąbrowska. W tym roku gościła czytelników 5 lipca 2015.  
Na terenie dworku znajduje się mały skansen, prezentowane są sprowadzone z okolic stare chaty i spichlerze z XIXw. wraz z wyposażeniem. 
 
Festyn przybliża twórczość pisarki, fakty z jej życia oraz epokę.  Jest to festyn kostiumowy


Podczas imprezy znakomici aktorzy p. Teresa Lipowska i Grzegorz Gierak przedstawili prezentację literacką zatytułowaną "Te listy to najcudowniejsza relikwia mojego życia…"
 Były to wybrane fragmenty korespondencji Marii i Mariana Dąbrowskich z wydawnictwa Ewy Głębickiej "Ich noce i dnie" oraz z "Dzienników" Marii Dąbrowskiej.Na terenie parku pojawiły się stylizowane stoiska: Bazar Szkolny Michaliny Ostrzeńskiej (prezentacja wydawnictw Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej w Kaliszu), Pensja Moniki Wenordenowej z "Nocy i dni", skład kapeluszy letnich, cukiernia parkowa, andruty kaliskie, wata cukrowa, "Chleb i smalec od Żarneckiej", miody staropolskie, konkursy, przejażdżki konne, itp.

skład kapeluszy

  Pani modystka była urocza, każdemu potrafiła doradzić.

I jeszcze raz piękne kapelusze

cudowne wyroby z wikliny

Muzeum w Russowie przybliża fakty z życia Marii Dąbrowskiej.W czasie studiów, wakacje w rodzinnych stronach nie zawsze były dla Marii tylko odpoczynkiem.
 
Biurko z korespondencją Dąbrowskiej


 Poza przygotowaniami do egzaminów i nadrabianiem zaległości w nauce, interesowała się warunkami życia na wsi, interesowała się także folklorem podkaliskiej wsi .Podczas wakacji w 1908 roku notowała teksty i melodie najbardziej popularnych piosenek i przyśpiewek ludowych, które zebrała w Russowie oraz w najbliższych okolicach. Później te zainteresowania znalazły swoje odzwierciedlenie również w tekstach literackich, m.in. w "Ludziach stamtąd", w "Uśmiechu dzieciństwa" oraz w "Nocach i dniach". 
Kuchnia urządzona sprzętami z epoki
 W muzeum w Russowie podjęto próbę rekonstrukcji pomieszczeń, które mieściły się w domu rodzinnym pisarki. Odtworzono: pokój panieński M. Dąbrowskiej, sypialnię, salon, pokój Józefa Szumskiego oraz kuchnię - jej wnętrze wypełniają półki na naczynia, listwy z haczykami do wieszania różnorodnego sprzętu domowego. Pod koniec XIX w. naczyń kuchennych używano bardzo dużo. 
stary czeczotowy kredens - marzenie:)
Na pólkach stoją  rondle miedziane i śliczne pojemniki fajansowe do przypraw. 

XIX w.wyposażenie wielkopolskiej kuchni

Przy aranżacji wnętrz posłużono się metodą rekonstrukcji muzealnej, ponieważ wyposażenie domu państwa Szumskich (rodziców Marii) uległo całkowitemu rozproszeniu.
 
kostiumy z filmu "Noce i dnie"

Chcąc przybliżyć epokę do wystroju wprowadzono kostium Barbary Niechcicowej z filmu "Noce i dnie", pod postacią której Dąbrowska opisała swoją matkę.  
Niektóre pamiątki pochodzą z warszawskiego mieszkania pisarki.

Uwielbiam całą galerię postaci stworzoną w Nocach i Dniach, z Tomaszkiem włącznie. Ale Barbarę graną przez Jadwigę Barańską z filmu Jerzego Antczaka "Noce i dnie" z 1975 r po prostu WIELBIĘ.  A Wy, dziewczyny? 

 


A tu coś dla mających dwie wolne godziny-możecie je spędzić z Niechcicami:


Komentarze

 1. Bardzo fajny blog... będę z pewnością zaglądać. Pięknie dzielisz się wrażeniami z podróży, czy też przeczytanych ksiązek :-) Pozdrawiam, Ania.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dziękuję za miłe słowa, pozdrawiam:)

   Usuń
 2. Super opisana wycieczka,krok po kroku-mi sie podobało;)pozdrawiam i życze jeszcze wielu wrażeń;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wspaniałe miejsce :)))) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Porcelana Bavaria

Porcelana Bavaria

Czytam właśnie książkę Edwarda Rudzkiego "Europejska porcelana osiemnastowieczna". Rozdział Wytwórnie w mniejszych państwach niemieckichdaje obraz tego, dlaczego w Bawarii działały tak liczne manufaktury a później wytwórnie porcelany.  " Osiemnastowieczne Niemcy składały się z dwóch mocarstw: austriackiej monarchii Habsburgów oraz Prus, kilku państw średnich rozmiarów i wielkiej ilości księstw małych. Według popularnej anegdoty niektórzy władcy musieli uważać, aby w czasie spacerów nie przekroczyć nieopatrznie granicy. Książąt tych często cechowała pycha zupełnie nieproporcjonalna do rozmiaru posiadanego terytorium. Już Fryderyk II żartował, że każdy z nich na wzór Ludwika XV chciał "mieć swoje metresy, swój Wersal i swoje wojsko". Można to uzupełnić dodając, że każdy chciał mieć także własną wytwórnie porcelany, gdyż jak to sformułował jeden z książąt - Karol Eugeniusz wirtemberski - porcelana stała się niezbędnym warunkiem blasku i wspaniałoś…

Giesche. Serwis z historią Opatówka w tle.

Ten serwis ma prawie 90 letnią historię i myli się ktoś, kto myśli, że rzeczy nie mówią.
Opowiadają historie nieprawdopodobne, nasze, ojczyste, historyczne, są świadectwami minionych czasów i ludzi. Rodzin i epok. To cud, że przetrwał, bo historia obeszła się bardzo tragicznie z moją rodziną
Ludzie nie przetrwali, rzeczy pozostały, choć też blisko im było do zagłady, ponieważ ich właściciele byli wysiedlani, uciekali przed niebezpieczeństwem, rzeczy były ostatnimi, o które się troszczyli.
Dostałam go niedawno od mojej chrzestnej. A ona miała go po mamie - Helenie.
Helena w dniu wybuchu wojny była młodą mężatką. Na świecie było już dwoje dzieci: Tereska [moja chrzestna] i synek Leszek. Mąż Heleny Zygmunt Gadzinowski był sekretarzem gminy Lisków, tej, w której proboszczem był słynny ksiądz Bliziński.

Sweter na drutach szary reglan piórkowy bezszwowy

Po kilku dekadach przerwy wracam do drutów. Nie wiem czy na długo, bo z czasem i cierpliwością zawsze na bakier. Ale tyle inspiracji w necie, że mnie "ruszyło". No i sklepów internetowych z wełnami różnej maści, w pięknym gatunku nie brakuje. Zresztą same zobaczcie, chyba następna kupię tutaj i będzie to malabrigo.
Wiec wyruszyłam w wirtualną podróż w poszukiwaniu inspiracji i podziwiałam wiecznie modne arany i cała masę innych ciekawych wzorów.
Same zobaczcie: