Przejdź do głównej zawartości

Palissy "Old Windsor Locks". Angielski fajans - transferware

Angielska porcelana transferowa


Z wyjazdem do Szczawna wiąże się mój kolejny nabytek - komplet talerzyków deserowych, których producentem jest Palissy - Manufaktura Porcelany ae Jones i synowie, Anglia. 
Ten talerz pochodzi z serii "Thames River", w odcieniu czerwieni. Jest bogato zdobiony i przedstawia  angielskie sceny krajobrazowe nad brzegiem Tamizy, a także kwiaty.

O tym, czym jest angielska porcelana transferowa pisałam, za pośrednictwem Nancy tutaj: http://kwiatowa22.blogspot.com/2015/09/porcelana-transferowa-rusticana.html
A o innych moich angielskich skorupkach tutaj: http://kwiatowa22.blogspot.com/2015/09/royal-tudor-ware-porcelana-angielska.html 


"Thames River" Palissy

Przedstawiona scena jest zatytułowana "Old Windsor  Locks"
 
"Thames River" Palissy
 
Miło patrzy się na ciekawie zastawione stoły. Arcyciekawie  wyglądało to w Polsce w XVII wieku, gdy na przyjęcia należało stół specjalnie ozdobić. 

Serwis zwierciadlany
masz waćpan i figurki piękne z porcelany?
pytała pod koniec XVIII wieku swego męża "żona modna". 

Pośrodku stołu kładziono bowiem tafle lustrzane, na nich zaś ustawiano figurki gipsowe lub porcelanowe, a także różne konstrukcje i budowle z cukru. 
W inwentarzu w pałacu Walickich w Małej Wsi pod Warszawą  znajdujemy wyliczenie ozdób serwisowych: "12 taflów stołowych                          z brzegami posrebrzanymi" większych i pomniejszych 12, 2 koszyki pocelanowe, 14 figur porcelanowych saskich na postumentach, 8 piramid różnej wielkości, 14 wazoników, 2 bramki drewniane "wykonane snycerska robotą" i  24 drewniane galeryjki.
Czasem zamiast zwierciadlanych używano tafli drewnianych, wysypanych różnokolorowym piaskiem cukrowym, których brzegi otaczano kratką z cukru lub ozdobnie wycinanym złotym papierem. Prawdziwi pasibrzuchowie oburzali się przeciwko takiemu zastawieniu środka stołu, Uważali, że gmaszyste budynki oddziałają jednych biesiadników od drugich, tamują rozmowę a także przeszkadzają całkowicie skupić się na jedzeniu, bowiem prawdziwy gastronom nie umie wykonywać dwóch rzeczy razem, dzielić uwagę swoją między galerię rzeźb a obiadem.
 
Old Windsor  Locks

Przedstawiona scena jest zatytułowana "Old Windsor Locks"


Bernard Palissy (ok.1510-1589)– francuski ceramik , źródło Wikipedia
Palissy jest bardzo ciekawą marką, pod którą angielska firma AE Jones and Sons, w Stoke-on-Trent, sprzedawała porcelanę i ceramikę. Co najciekawsze - nazwa została wybrana jako hołd dla Bernarda Palissy, słynnego francuskiego garncarza 16 wieku. Początki firmy  sięgają 1850.


Bernard Palissy był bardzo zdolnym ceramikiem a jego prace przyprawiają o zawrót głowy. Wytwarzał naczynia z fajansu  delikatnego z glazurowaną, wypukłą i wielobarwną dekoracją plastyczną. Po ogłoszeniu pracy "Discours admirables de la nature des eaux", w której stwierdzał, że znajdowane na obszarze małży i ślimaków są szczątkami rzeczywistych dawnych zwierząt, został uwięziony jako heretyk w Bastylii, gdzie zmarł.waza Palissy zrodło Wikimedia Commons

Ceramika B.Palissy pełna jest niesamowitych warzyw i zwierząt. Aż roi się od węży, jaszczurek, żab i innych skorupiaków. Autentyczne dzieła można obejrzeć m.in. w Luwrze.

od 1948 +


od 1957 +


od 1959 +Komentarze

 1. Odpowiedzi
  1. Dziękuję, jestem dopiero na początku zbierania "kolekcji":)

   Usuń
 2. Bardzo lubię różową zastawę, mam trochę Johnsons Bros Old Britain Castles.
  Twoje zakupy są bardzo udane
  Pozdrawiam.:)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Porcelana Bavaria

Porcelana Bavaria

Czytam właśnie książkę Edwarda Rudzkiego "Europejska porcelana osiemnastowieczna". Rozdział Wytwórnie w mniejszych państwach niemieckichdaje obraz tego, dlaczego w Bawarii działały tak liczne manufaktury a później wytwórnie porcelany.  " Osiemnastowieczne Niemcy składały się z dwóch mocarstw: austriackiej monarchii Habsburgów oraz Prus, kilku państw średnich rozmiarów i wielkiej ilości księstw małych. Według popularnej anegdoty niektórzy władcy musieli uważać, aby w czasie spacerów nie przekroczyć nieopatrznie granicy. Książąt tych często cechowała pycha zupełnie nieproporcjonalna do rozmiaru posiadanego terytorium. Już Fryderyk II żartował, że każdy z nich na wzór Ludwika XV chciał "mieć swoje metresy, swój Wersal i swoje wojsko". Można to uzupełnić dodając, że każdy chciał mieć także własną wytwórnie porcelany, gdyż jak to sformułował jeden z książąt - Karol Eugeniusz wirtemberski - porcelana stała się niezbędnym warunkiem blasku i wspaniałoś…

Giesche. Serwis z historią Opatówka w tle.

Ten serwis ma prawie 90 letnią historię i myli się ktoś, kto myśli, że rzeczy nie mówią.
Opowiadają historie nieprawdopodobne, nasze, ojczyste, historyczne, są świadectwami minionych czasów i ludzi. Rodzin i epok. To cud, że przetrwał, bo historia obeszła się bardzo tragicznie z moją rodziną
Ludzie nie przetrwali, rzeczy pozostały, choć też blisko im było do zagłady, ponieważ ich właściciele byli wysiedlani, uciekali przed niebezpieczeństwem, rzeczy były ostatnimi, o które się troszczyli.
Dostałam go niedawno od mojej chrzestnej. A ona miała go po mamie - Helenie.
Helena w dniu wybuchu wojny była młodą mężatką. Na świecie było już dwoje dzieci: Tereska [moja chrzestna] i synek Leszek. Mąż Heleny Zygmunt Gadzinowski był sekretarzem gminy Lisków, tej, w której proboszczem był słynny ksiądz Bliziński.

Sweter na drutach szary reglan piórkowy bezszwowy

Po kilku dekadach przerwy wracam do drutów. Nie wiem czy na długo, bo z czasem i cierpliwością zawsze na bakier. Ale tyle inspiracji w necie, że mnie "ruszyło". No i sklepów internetowych z wełnami różnej maści, w pięknym gatunku nie brakuje. Zresztą same zobaczcie, chyba następna kupię tutaj i będzie to malabrigo.
Wiec wyruszyłam w wirtualną podróż w poszukiwaniu inspiracji i podziwiałam wiecznie modne arany i cała masę innych ciekawych wzorów.
Same zobaczcie: