niedziela, 30 sierpnia 2015

Róża pienna


Letnie impresje z ogrodu. Biało-czerwone:)
W tym roku wszystko zakwitło szybciej i z powodu upałów szybciej przekwitło. Kwiaty hortensji maja wielkość 1/2 ubiegłorocznych. Nowym nabytkiem w ogrodzie sa róże. Posadziłam kilka krzaków. Najwięcej troski przysparza mi szczepiona na pniu. Zastanawiam się jak i czy w ogóle zabezpieczyć ja na zimę.


Poniżej film o zabezpieczaniu takich róż na zimę. Jest to dla mnie bardzo karkołomne, obawiam się, że ja złamię. Poza tym nie mam miejsca na wykopanie takich dołów.


Jakie są wasze doświadczenia z takimi różami. Czy okrywacie je jakoś na zimę? Czy może lepiej uszyć jakieś kapturki? A może po prostu zostawić jak jest? mam ciepłe podwórko, otoczone murem ze wszystkich stron, bezwietrzne.
Pozdrawiam i liczę na wymianę doświadczeń.
P.S
w ub roku zabezpieczyłam gotowym katurkiem zakupionym w centrum ogrodniczym, zupełnie niepotrzebnie, zima była ciepła, różą złapała grzyba
w tym roku niczym nie okrywałam, dobrze zniosła zimę, nic się nie dzieje
środa, 26 sierpnia 2015

Dzień Dobry Marilyn

Miałam okazje obejrzeć wystawę Dzień Dobry Marilyn. We wrocławskiej Hali Stulecia do połowy sierpnia wystawiano 142 zdjęcia zrealizowane w latach ’50, ’60, ’70, i ’80 XX wieku. Wrocławskie Przedsiębiorstwo Hala Ludowa Sp. z o. o. kupiło za 6,4 mln zł fotografie autorstwa Miltona H. Greene'a


Kolekcja obejmuje 3 tys. 283 odbitki powstałe w latach 50. XX wieku podczas sesji zdjęciowych oraz fotografii z planów filmowych i eventów. Po wykonaniu prac konserwatorskich już wiadomo, że nie zobaczymy całej ekspozycji i nie przez cały rok. 
Wystawie towarzyszyła scenografia klimacie lat 60. Garderoba, elementy wyposażenia planu filcowego czy różowy Cadillac z 1957 roku.
W kolekcji znalazły się zarówno ujęcia z sesji zdjęciowych, planów filmowych, jak i z życia prywatnego aktorki.
Oprócz zdjęć Marylin pojawiły się fotografie przedstawiające inne hollywoodzkie sławy, jak m.in. Anita Eckberg, Kim Novak, Sophia Loren, Alberto Giacometti, Andy Warhol (Nowy Jork, 1974), Elizabeth Taylor (sesja zrealizowana w petersburskim Ermitażu przy produkcji filmu „Błękitny ptak”), Joan Collins, Cary Grant, Jane Fonda, Grace Kelly, Melina Mercouri (pozująca na tle rzymskich ruin), Jacqueline Bisset, Ivy Nicholson (jedna z gwiazd Andy’ego Warhola), Marlena Dietrich, Audrey Hepburn, Frank Sinatra, Liza Minelli, Richard Burton.


Zdjęcia zostały uznane za "dobro kultury narodowej" i przechowywane są Archiwum Państwowym we Wrocławiu. Ma ono ma zadbać o ochronę i konserwację fotografii oraz o to, by kolekcja nie została rozproszona.
MM zmarła 4 lata przed moimi urodzinami Marilyn Monroe- 5 sierpnia 1962 r. Zostanie na zawsze w panteonie gwiazd. Jej życie i śmierć budzą emocje niezmiennie od kilkudziesięciu lat, ciągle powstają nowe wydawnictwa i wystawy na jej temat. 
Byłam rozczarowana, że pokazano tak niewiele zdjęć, ale planowane są kolejne wystawy.

 

niedziela, 16 sierpnia 2015