Przejdź do głównej zawartości

Kamionka Jasperware lub wyroby Jasper WEDGWOOD

Jasperware 

 
Jasperware Wedgwood

lub wyroby Jasper to rodzaj ceramiki opracowanej przez Joziasza Wedgwood'a w 1770 r. Nazwa wywodzi się z faktu, że przypomina naturalny kamień jaspis pod względem twardości. Posiada  matowe wykończenie i jest produkowana w wielu różnych kolorach, z których najbardziej znany jest bladoniebieski.
Ozdobiona jest reliefowym wykończeniem w kolorze białym, nieszkliwiona.
Nowoczesne analizy wskazują, że siarczan baru jest kluczowym składnikiem. Później kaolin, niebieska glina, gips. Kolor bzu nadaje im tlenek manganu. Śliczne drobiazgi Wedgwoooda w kolorze bzu posiada moja blogowa koleżanka http://ogroddanieli.blogspot.com

Ja mam wyrób pamiątkowy Limited Edition- z okazji królewskiego wesela Lady Diany z księciem Karolem.
 
Royal wedding- pamiątka ślubu Lady Di z księciem Karolem

Z okazji ślubu Jego Królewskiej Wysokości, księcia Karola, księcia Walii z Lady Diana Spencer, w dniu 29 lipca 1981 roku w katedrze św.Pawła w Londynie wyprodukowano cały komplet tej kamionki: talerzyki, wazony, puzderka.


Trochę historii- wkrótce po odkryciu jak zrobić jasperware, Wedgwood  zaczął produkować je w dużych ilościach w fabryce z siedzibą w Staffordshire w Anglii.
Bardzo obawiał się konkurencji.  Wedgwood prowadził fabrykę w taki sposób, że żaden pojedynczy  pracownik nie miał pełnej wiedzy o procesie jej wytwarzania.
Nowoczesne analizy chemiczne wykazały tajny składnik jasperware: siarczan baru. Pełni on ważną rolę w kształtowaniu odpowiednie kamionki, między innymi poprawia elastyczność gliny Dzisiejsze wyroby wykonane z nieco innych materiałów; glina  pochodzi z kilku źródeł i zawiera nieco inną mieszankę minerałów śladowych
Cacka Wedgwood'a  osiągnęły swój zenit popularności w 18 wieku, ale materiał wciąż inspiruje artystów i kolekcjonerów.
W chwili śmierci Jozjasza Wegdwooda w 1795 r. jaspisowa kamionka była u szczytu mody. Ok. 1811 jej popularność zanikła, a produkcja wyrobów jasper zamarła.  
Jasperware jest nadal produkowany przez dzisiejszą fabrykę Wedgwood. Zobaczcie .


Photo credit: <a href="https://www.flickr.com/photos/leedsmuseumsandgalleries/5083563029/">Leeds Museums and Galleries</a> via <a href="http://foter.com/">Foter.com</a> / <a href="http://creativecommons.org/licenses/by-nc/2.0/">CC BY-NC</a>
 

Komentarze

 1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 2. Sorki, za bałagan, ale coś mi net szwankuje i musiałam sprawdzić czy wysyła czy nie :/
  Zastanawiam się czy na takim wypukłym wzorku da się jeść, czy to raczej talerzy ozdobny, ale napisałaś, że cały serwis wyprodukowano, więc...

  OdpowiedzUsuń
 3. Dominiko,
  bardzo ładny talerzyk okolicznościowy z moją ulubioną księżną-rówieśniczką Dianą. Jakoś unikałam Diany i Karola (nie mam do tej pory), ze względu na niezbyt szczęśliwy koniec ich związku. Motyw ten często się pojawia na porcelanie.
  Przy okazji odpowiem na pytanie o użytkowanie - można używać te wyroby do konsumpcji, jednak talerzyki np. w miejscach gdzie umieszcza się żywność (płyciny, wnętrze filiżanek czy miseczek) nie ma reliefowych zdobień. W przypadku talerzy obiadowych te same np. niebieskie powierzchnie są szkliwione, by łatwiej je umyć. Do ciast, kawy czy herbaty można stosować te o jaspisowej powierzchni. Inna sprawa, że są bardzo drogie i z pewnością używa się je na specjalne okazje (nowy serwis herbaciany kosztuje 5-6 tys. złotych). Pokazany we wpisie talerzyk okolicznościowy ma funkcję dekoracyjną.

  OdpowiedzUsuń
 4. Twoja kolekcja jest imponująca!!! Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Porcelana Bavaria

Porcelana Bavaria

Czytam właśnie książkę Edwarda Rudzkiego "Europejska porcelana osiemnastowieczna". Rozdział Wytwórnie w mniejszych państwach niemieckichdaje obraz tego, dlaczego w Bawarii działały tak liczne manufaktury a później wytwórnie porcelany.  " Osiemnastowieczne Niemcy składały się z dwóch mocarstw: austriackiej monarchii Habsburgów oraz Prus, kilku państw średnich rozmiarów i wielkiej ilości księstw małych. Według popularnej anegdoty niektórzy władcy musieli uważać, aby w czasie spacerów nie przekroczyć nieopatrznie granicy. Książąt tych często cechowała pycha zupełnie nieproporcjonalna do rozmiaru posiadanego terytorium. Już Fryderyk II żartował, że każdy z nich na wzór Ludwika XV chciał "mieć swoje metresy, swój Wersal i swoje wojsko". Można to uzupełnić dodając, że każdy chciał mieć także własną wytwórnie porcelany, gdyż jak to sformułował jeden z książąt - Karol Eugeniusz wirtemberski - porcelana stała się niezbędnym warunkiem blasku i wspaniałoś…

Giesche. Serwis z historią Opatówka w tle.

Ten serwis ma prawie 90 letnią historię i myli się ktoś, kto myśli, że rzeczy nie mówią.
Opowiadają historie nieprawdopodobne, nasze, ojczyste, historyczne, są świadectwami minionych czasów i ludzi. Rodzin i epok. To cud, że przetrwał, bo historia obeszła się bardzo tragicznie z moją rodziną
Ludzie nie przetrwali, rzeczy pozostały, choć też blisko im było do zagłady, ponieważ ich właściciele byli wysiedlani, uciekali przed niebezpieczeństwem, rzeczy były ostatnimi, o które się troszczyli.
Dostałam go niedawno od mojej chrzestnej. A ona miała go po mamie - Helenie.
Helena w dniu wybuchu wojny była młodą mężatką. Na świecie było już dwoje dzieci: Tereska [moja chrzestna] i synek Leszek. Mąż Heleny Zygmunt Gadzinowski był sekretarzem gminy Lisków, tej, w której proboszczem był słynny ksiądz Bliziński.

Sweter na drutach szary reglan piórkowy bezszwowy

Po kilku dekadach przerwy wracam do drutów. Nie wiem czy na długo, bo z czasem i cierpliwością zawsze na bakier. Ale tyle inspiracji w necie, że mnie "ruszyło". No i sklepów internetowych z wełnami różnej maści, w pięknym gatunku nie brakuje. Zresztą same zobaczcie, chyba następna kupię tutaj i będzie to malabrigo.
Wiec wyruszyłam w wirtualną podróż w poszukiwaniu inspiracji i podziwiałam wiecznie modne arany i cała masę innych ciekawych wzorów.
Same zobaczcie: