Przejdź do głównej zawartości

Ceramika jaspisowa Wedgwooda. Jasperware cupid

Ceramika jaspisowa Wedgwooda

Witajcie, o osiągnięciach Wedgwooda i jego wkładzie w historie i rozwój ceramiki pisałam już wielokrotnie, między innymi tutaj.
A o wedgwoodowskiej ceramice jaspisowej tutaj.
Eksperymentowanie z ceramiką jaspisową (jasperware) Wedgwood rozpoczął w 1770 roku, a najbardziej udane wyroby pochodzą z lat 80, kiedy to zatrudnił  wybitnych artystów w tym Flaxmanna i Stubbsa.
Było to jedno z jego największych odkryć. Ceramika jaspisowa to bardzo delikatna, drobnoziarnista kamionka, która daje się barwić tlenkami na wiele kolorów. Najpopularniejszymi są niebieski, zielony, są także w kolorze bzu i żółtym.
Kamionka ozdabiana jest prześlicznymi białymi reliefami. Reliefy były odlewane w alabastrowych formach i nakładane na naczynia przed wypaleniem.
Ostatnio wzbogaciłam kolekcję o mały wazonik jaspisowy z motywem  cherubinka.

Wedgwood Jasperware Bottle Vase - Cherub & Bird - Blue - 1972


Ceramika jaspisowa nie zawiera jaspisu, choć ma podobną twardość. 

Jest jeszcze inna firma oprócz Wedgowooda, która produkuję podobne wyroby {Opus}, ale mają one małą wartość kolekcjonerską. 

 

Jak to jest zrobione?:)

 

Komentarze

 1. Nie miałam okazji widzieć takich naczyń :)))) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękna jest ta ceramika. Nigdy nie widziałam jak to się robi. Super.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dominiko,
  Wspaniały Cherubinek Ci się trafił - kształt wazonika bardzo mi się podoba. Też mam coś w zanadrzu. ;)
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Taka piękna porcelana od razu umila wszystko. Cudowne zdjęcia - wyobrażam sobie jak pysznie smakuje herbata w takiej oprawie. Pozdrawiam Margot

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Porcelana Bavaria

Porcelana Bavaria

Czytam właśnie książkę Edwarda Rudzkiego "Europejska porcelana osiemnastowieczna". Rozdział Wytwórnie w mniejszych państwach niemieckichdaje obraz tego, dlaczego w Bawarii działały tak liczne manufaktury a później wytwórnie porcelany.  " Osiemnastowieczne Niemcy składały się z dwóch mocarstw: austriackiej monarchii Habsburgów oraz Prus, kilku państw średnich rozmiarów i wielkiej ilości księstw małych. Według popularnej anegdoty niektórzy władcy musieli uważać, aby w czasie spacerów nie przekroczyć nieopatrznie granicy. Książąt tych często cechowała pycha zupełnie nieproporcjonalna do rozmiaru posiadanego terytorium. Już Fryderyk II żartował, że każdy z nich na wzór Ludwika XV chciał "mieć swoje metresy, swój Wersal i swoje wojsko". Można to uzupełnić dodając, że każdy chciał mieć także własną wytwórnie porcelany, gdyż jak to sformułował jeden z książąt - Karol Eugeniusz wirtemberski - porcelana stała się niezbędnym warunkiem blasku i wspaniałoś…

Giesche. Serwis z historią Opatówka w tle.

Ten serwis ma prawie 90 letnią historię i myli się ktoś, kto myśli, że rzeczy nie mówią.
Opowiadają historie nieprawdopodobne, nasze, ojczyste, historyczne, są świadectwami minionych czasów i ludzi. Rodzin i epok. To cud, że przetrwał, bo historia obeszła się bardzo tragicznie z moją rodziną
Ludzie nie przetrwali, rzeczy pozostały, choć też blisko im było do zagłady, ponieważ ich właściciele byli wysiedlani, uciekali przed niebezpieczeństwem, rzeczy były ostatnimi, o które się troszczyli.
Dostałam go niedawno od mojej chrzestnej. A ona miała go po mamie - Helenie.
Helena w dniu wybuchu wojny była młodą mężatką. Na świecie było już dwoje dzieci: Tereska [moja chrzestna] i synek Leszek. Mąż Heleny Zygmunt Gadzinowski był sekretarzem gminy Lisków, tej, w której proboszczem był słynny ksiądz Bliziński.

Sweter na drutach szary reglan piórkowy bezszwowy

Po kilku dekadach przerwy wracam do drutów. Nie wiem czy na długo, bo z czasem i cierpliwością zawsze na bakier. Ale tyle inspiracji w necie, że mnie "ruszyło". No i sklepów internetowych z wełnami różnej maści, w pięknym gatunku nie brakuje. Zresztą same zobaczcie, chyba następna kupię tutaj i będzie to malabrigo.
Wiec wyruszyłam w wirtualną podróż w poszukiwaniu inspiracji i podziwiałam wiecznie modne arany i cała masę innych ciekawych wzorów.
Same zobaczcie: