Przejdź do głównej zawartości

Przedmioty zapomniane. Kadzielnice.

COTTAGES ORNEES

Czasami na aukcjach starych przedmiotów spotkam się z figurkami przedstawiającymi wieże zegarowe, modele pałacyków, zamków, domów, kościołów. Czy to może jakieś zabawki dla dzieci?
Moda na takie dekorowane domki panowała szczególnie w latach 1820-1860. Były produkowane przed garncarzy Staffordshire w dużych ilościach jako przedmioty kolekcjonerskie, ale miały też zastosowanie praktyczne. Do czego mogły służyć?


Kadzielnice XIX w
To kadzielniczki, do okadzania pomieszczeń i pozbywania się brzydkiego zapachu. W czasach kiedy nie było kanalizacji i systemu oczyszczania miasta, a do odprowadzania nieczystości służyły rynsztoki, w kadzielniczkach palono różne aromatyczne substancje, aromatyczny węgiel drzewny, cynamon, zioła.
Wygląd tych kadzielnic był zróżnicowany ze względu na miejsce do którego było przeznaczone. Wszystkie miały otworki przez które mógł wydostawać się zapach.
Wszystkie ukazane na zdjęciach kadzielnice kosztują ok 400 funtów i pochodzą z połowy XIX wieku.
 Obecnie też są produkowane, jednak niedoskonałość ich wykonania raczej odstręcza. W XIX wieku nie było gotowych odlewów, wszystko wykonywano ręcznie.
Komentarze

  1. Przodkowie świeczników zapachowych :) Bardzo lubię kadzidełka i różne takie zapachy :)))
    Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ach ta angielska porcelana :) - zawsze zachwyca i ... zadziwia. Współczesne kadzidełka - te ze sklepów hinduskich to po prostu deseczka (chociaż widziałam też inne kształty), a te z przysłowiowego Auchan ;) - może są urocze, ale wiadomo - produkcja masowa, więc poza 'urocze' niczego więcej nie oferują. Pozdrawiam Margot :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Porcelana Bavaria

Porcelana Bavaria

Czytam właśnie książkę Edwarda Rudzkiego "Europejska porcelana osiemnastowieczna". Rozdział Wytwórnie w mniejszych państwach niemieckichdaje obraz tego, dlaczego w Bawarii działały tak liczne manufaktury a później wytwórnie porcelany.  " Osiemnastowieczne Niemcy składały się z dwóch mocarstw: austriackiej monarchii Habsburgów oraz Prus, kilku państw średnich rozmiarów i wielkiej ilości księstw małych. Według popularnej anegdoty niektórzy władcy musieli uważać, aby w czasie spacerów nie przekroczyć nieopatrznie granicy. Książąt tych często cechowała pycha zupełnie nieproporcjonalna do rozmiaru posiadanego terytorium. Już Fryderyk II żartował, że każdy z nich na wzór Ludwika XV chciał "mieć swoje metresy, swój Wersal i swoje wojsko". Można to uzupełnić dodając, że każdy chciał mieć także własną wytwórnie porcelany, gdyż jak to sformułował jeden z książąt - Karol Eugeniusz wirtemberski - porcelana stała się niezbędnym warunkiem blasku i wspaniałoś…

Giesche. Serwis z historią Opatówka w tle.

Ten serwis ma prawie 90 letnią historię i myli się ktoś, kto myśli, że rzeczy nie mówią.
Opowiadają historie nieprawdopodobne, nasze, ojczyste, historyczne, są świadectwami minionych czasów i ludzi. Rodzin i epok. To cud, że przetrwał, bo historia obeszła się bardzo tragicznie z moją rodziną
Ludzie nie przetrwali, rzeczy pozostały, choć też blisko im było do zagłady, ponieważ ich właściciele byli wysiedlani, uciekali przed niebezpieczeństwem, rzeczy były ostatnimi, o które się troszczyli.
Dostałam go niedawno od mojej chrzestnej. A ona miała go po mamie - Helenie.
Helena w dniu wybuchu wojny była młodą mężatką. Na świecie było już dwoje dzieci: Tereska [moja chrzestna] i synek Leszek. Mąż Heleny Zygmunt Gadzinowski był sekretarzem gminy Lisków, tej, w której proboszczem był słynny ksiądz Bliziński.

Sweter na drutach szary reglan piórkowy bezszwowy

Po kilku dekadach przerwy wracam do drutów. Nie wiem czy na długo, bo z czasem i cierpliwością zawsze na bakier. Ale tyle inspiracji w necie, że mnie "ruszyło". No i sklepów internetowych z wełnami różnej maści, w pięknym gatunku nie brakuje. Zresztą same zobaczcie, chyba następna kupię tutaj i będzie to malabrigo.
Wiec wyruszyłam w wirtualną podróż w poszukiwaniu inspiracji i podziwiałam wiecznie modne arany i cała masę innych ciekawych wzorów.
Same zobaczcie: