Przejdź do głównej zawartości

Kobieta w świecie i w domu / marzec 1928

Kobieta w świecie i w domu Nr.5/1928Co radzi modnym paniom kobieca prasa z 1928 roku?

Właśnie wpadło mi w ręce czasopismo dla kobiet sprzed ponad 80 lat.
 W numerze V  "Kobiety w świecie i w domu" czytamy :

... Doskonałość wyglądu podniesie ładny, futrzany kołnierz, skromne spacerowe buciki, jedwabna pończoszka, kapelusik ciągle jeszcze maleńki i otulający główkę na kształt czepeczka lub turbanu, fantazyjnie ujmującego owal twarzy.... A biżuterje? Szał naśladownictw mija wraz z ostatniemi tonami balowej muzyki. Suknie usiane łzami sztucznych brylantów, kroplami rubinów, soczystą zielenią imitowanych szmaragdów należeć będą do wspomnień przeszłości. Biżuteria zdobna kamieniami najczystszej wody, wraca na pierwsze miejsce, artyści projektujący modele postanowili dać pierwszeństwo kamieniom, które były dotąd w lekkiej pogardzie. Toteż pociągające brosze uśmiechają się blademi ametystami, gorącem złotem topazów i cudną pastelowością akwamariny....


A tu modę lat trzydziestych prezentuje moja prababcia Józefa:

Lata 30-te


W 1928 roku prezydentem jest Ignacy Mościcki, Kościół katolicki w Polsce w marcu zmienia przysięgę ślubną dla kobiet, usuwając fragment zobowiązujący kobietę do posłuszeństwa mężowi, Kornel Makuszyński pisze O dwóch takich, co ukradli księżyc.

W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21 rok życia, właśnie otrzymały nieograniczone prawa wyborcze, a Agatha Christie jest u szczytu kariery. 

Większość filmów jest niema, w maju 1928 powstaje pierwszy film z Myszka Miki, Coca-Cola rozpoczyna swą działalność na rynku europejskim na olimpiadzie w Amsterdamie, na świat przychodzi Andy Warhol i Stanley Kubrick, reżyser Lśnienia.


Terytorium Polski liczyło 388,6 tys. km kwadratowych, a państwo polskie było szóstym co do wielkości krajem Europy. Rzeczpospolita dzieliła się na szesnaście województw, a te na 277 powiatów.

Liczba ludności Polski w 1921 r. wynosiła 27,2 mln osób (szóste miejsce w Europie), a w 1939 r. – około 35 mln (szóste miejsce).

Na wsi mieszkało 75 proc. ludności, a reszta w ponad sześciuset miastach (największy odsetek ludności miejskiej był w zachodniej części kraju).


"Kobieta w świecie i w domu" prezentuje przepisy na okres Wielkiego Postu:

przepisy 1928 rok

A także porady z savoir-vivre'u

Co nie wypada? 1928P.S
To jest post archiwalny, który dziwnym trafem zniknął.
O babci Józefie pisałam też tutaj rodzinne-wspomnienia-obrus-xix-w.html


Komentarze

  1. Niestety z pokolenia na pokolenie jesteśmy coraz bardziej zagorzałymi zbieraczkami - więc po Babci zostało pełno takich właśnie rzeczy. Fajnie się czyta, oczywiście trochę z przymrużeniem oka, ale jakże nostalgicznie :) . Zdjęcia piękne - pozdrawiam Margot :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Porcelana Bavaria

Porcelana Bavaria

Czytam właśnie książkę Edwarda Rudzkiego "Europejska porcelana osiemnastowieczna". Rozdział Wytwórnie w mniejszych państwach niemieckichdaje obraz tego, dlaczego w Bawarii działały tak liczne manufaktury a później wytwórnie porcelany.  " Osiemnastowieczne Niemcy składały się z dwóch mocarstw: austriackiej monarchii Habsburgów oraz Prus, kilku państw średnich rozmiarów i wielkiej ilości księstw małych. Według popularnej anegdoty niektórzy władcy musieli uważać, aby w czasie spacerów nie przekroczyć nieopatrznie granicy. Książąt tych często cechowała pycha zupełnie nieproporcjonalna do rozmiaru posiadanego terytorium. Już Fryderyk II żartował, że każdy z nich na wzór Ludwika XV chciał "mieć swoje metresy, swój Wersal i swoje wojsko". Można to uzupełnić dodając, że każdy chciał mieć także własną wytwórnie porcelany, gdyż jak to sformułował jeden z książąt - Karol Eugeniusz wirtemberski - porcelana stała się niezbędnym warunkiem blasku i wspaniałoś…

Giesche. Serwis z historią Opatówka w tle.

Ten serwis ma prawie 90 letnią historię i myli się ktoś, kto myśli, że rzeczy nie mówią.
Opowiadają historie nieprawdopodobne, nasze, ojczyste, historyczne, są świadectwami minionych czasów i ludzi. Rodzin i epok. To cud, że przetrwał, bo historia obeszła się bardzo tragicznie z moją rodziną
Ludzie nie przetrwali, rzeczy pozostały, choć też blisko im było do zagłady, ponieważ ich właściciele byli wysiedlani, uciekali przed niebezpieczeństwem, rzeczy były ostatnimi, o które się troszczyli.
Dostałam go niedawno od mojej chrzestnej. A ona miała go po mamie - Helenie.
Helena w dniu wybuchu wojny była młodą mężatką. Na świecie było już dwoje dzieci: Tereska [moja chrzestna] i synek Leszek. Mąż Heleny Zygmunt Gadzinowski był sekretarzem gminy Lisków, tej, w której proboszczem był słynny ksiądz Bliziński.

Sweter na drutach szary reglan piórkowy bezszwowy

Po kilku dekadach przerwy wracam do drutów. Nie wiem czy na długo, bo z czasem i cierpliwością zawsze na bakier. Ale tyle inspiracji w necie, że mnie "ruszyło". No i sklepów internetowych z wełnami różnej maści, w pięknym gatunku nie brakuje. Zresztą same zobaczcie, chyba następna kupię tutaj i będzie to malabrigo.
Wiec wyruszyłam w wirtualną podróż w poszukiwaniu inspiracji i podziwiałam wiecznie modne arany i cała masę innych ciekawych wzorów.
Same zobaczcie: