środa, 30 marca 2016

Porcelana Wedgwood. 90-te urodziny królowej Elzbiety II

  Dziewięćdziesiąte urodziny Królowej

Elżbiety II

Her Majesty the Quenn

Talerz który prezentuję pochodzi z manufaktury Wegdwood'a. A będzie dla mnie dzisiaj pretekstem do napisania postu z okazji 90-tych urodzin królowej Elżbiety II, która w tym roku obchodzi także 63 rocznicę wstąpienia na tron.
Czy wiecie, że monarchini ma własną stronę internetową? Tutaj. Z tej strony można nawet napisać do królowej :)
Można tu znaleźć nagrania wideo, fotografie, skany archiwalnych dokumentów, takich jak choćby dzienniki Królowej Wiktorii.

wtorek, 15 marca 2016

Coś dla dzieci / Royal Dulton Bunnykins


Porcelana dla dzieci


Epoka wiktoriańska to czas wielu sprzeczności, rewolucji przemysłowej rozwoju klasy średniej. Dzieci z biednych rodzin pracowały często długie godziny w niebezpiecznych miejscach i za niskie wynagrodzenie.
Dzieci z domów klasy średniej i wyższej nie spędzały czasu z rodzicamii rzadko ich widywały, zajmowały się nimi opiekunki. Bony zajmowały się nimi i wychowywały.
Dzieci były edukowane między innymi jak zachować się przy stole.
 
Wiele angielskich wytwórni wytwarzało naczynia specjalnie dla dzieci, ozdabiano je najczęściej techniką transferu. Ozdabiane były scenkami z bajek, książek. Były tez motta religijne, każda okazja, również ta przy stole, była odpowiednia do nauki i kształcenia umysłu dziecka.

Royal Dulton Bunnykins

Linia porcelany Royal Dulton ozdobiona jest grafiką autorstwa Mary B. Bailey, która była córką C. Bailey'a, dyrektora generalnego DOULTON ok. 1930 roku. Mary B. Bailey nie była profesjonalnym ilustratorem, ale zakonnicą na Lateranie.
Wprowadzony w 1934 roku Bunnykins  przedstawiał Pana i Panią Bunnykins i inne króliki ubrane w ludzkie ubrania na tle wiejskiej scenerii. Transfer drukowano na białej porcelanie. Lubiła ja królowa Elżbieta i jej dzieci.

Produkowana jest do dzisiaj w wielu ciekawych wersjach:Photo credit: <a href="https://www.flickr.com/photos/57711005@N07/7146595615/">Muzik Hounds</a> via <a href="http://foter.com/">Foter.com</a> / <a href="http://creativecommons.org/licenses/by-nc/2.0/">CC BY-NC</a>

Photo credit: <a href="https://www.flickr.com/photos/57711005@N07/7000556864/">Muzik Hounds</a> via <a href="http://foter.com/">Foter.com</a> / <a href="http://creativecommons.org/licenses/by-nc/2.0/">CC BY-NC</a>

      


poniedziałek, 7 marca 2016

Porcelana Staffordshire / Turkey and Transferware

Indyk ze Staffordshire


Mam talerz. Z indykiem. Po co komu talerze z indykiem?
Talerze z indykiem służą głównie do podawania na nim indyka w Dniu Święta Dziękczynienia:) Święto jest także nazywane "Dniem Indyka", ponieważ  obowiązkowym posiłkiem na obiedzie musi być właśnie pieczony indyk.
Mnie posłużyły do wielkiego obżarstwa. Czego i Wam życzę. 


Rowland & Marsellus Co. was an enterprising American firm that imported British-produced plates under their own company name between 1893 and 1938.


Kiedy w Ameryce rosła klasa średnia, łaknęła z tej okazji serwisów obiadowych wykonanych specjalnie dla tego szczególnego święta. Angielscy garncarze myślący o zysku szybko zareagowali na te potrzeby i stworzyli serie przepięknych wyrobów transferowych przedstawiających te przemiłe ptaki:)
Wyroby transferowe przedstawiające indyki był w produkcji od ponad 100 lat i są popularne do dzisiaj. Talerze i półmiski z indykami są bardzo poszukiwane przez kolekcjonerów. W rzeczywistości jest wielu kolekcjonerów wyrobów transferowych, którzy zbierają tylko wzory z indykami.

Photo credit: <a href="https://www.flickr.com/photos/fixedgear/3063410365/">fixedgear</a> via <a href="http://foter.com/">Foter.com</a> / <a href="http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/2.0/">CC BY-NC-SA</a>
Photo credit: <a href="https://www.flickr.com/photos/dkjd/2056149757/">dkjd</a> via <a href="http://foter.com/">Foter.com</a> / <a href="http://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/2.0/">CC BY-NC-ND</a>


W Kanadzie Święto Dziękczynienia obchodzone jest w drugi poniedziałek października jako pamiątka pierwszego Dziękczynienia członków kolonii Plymouth w 1621.
Pielgrzymi, którzy przypłynęli do Ameryki na pokładzie statku Mayflower, ruszyli ze swych domostw w Anglii .
Przybyli do Plymouth 11 grudnia 1620 roku. Po pierwszej ostrej zimie, do początku kolejnej jesieni zmarło 46 ze 102 osób zaokrętowanych na "Mayflower". Ale ponieważ żniwa 1621 roku były obfite, koloniści postanowili uczcić to świętem wraz z 91 Indianami z plemienia Wampanoagów, którzy pomogli im przetrwać pierwszy rok.
Święto miało wiele z tradycyjnych angielskich obyczajów dożynkowych. Trwało trzy tygodnie, w okresie między 21 października i 11 listopada 1621 roku. Indianie dostarczyli na ucztę co najmniej pięć jeleni, w menu nie było indyków, zamiast których podano ptactwo wodne (kaczki, gęsi)
Świętem narodowym ogłosił je w 1863 roku prezydent Abraham Lincoln.
(za:Wikipedia)


  Dzień Dziękczynienia w Stanach Zjednoczonych obchodzony jest co roku w ostatni czwartek listopada.


 Co roku prezydent  USA ułaskawia indyka. Tradycja ułaskawiania indyka została zapoczątkowana przez Georga Busha. Amerykanie tego dnia dziękują tym, którzy pomagają biednym. Dziękują również żołnierzom, którzy służą na całym świecie. To prawdziwe amerykańskie święto. W tym dniu stoły są obficie zastawione.


A ja akurat przyrządziłam ładną kaczkę, napchałam jabłkami. Zdjęcia zrobiłam kiedy jeszcze jakoś wyglądała. Potem rzuciłam się na nią "z łapami".
Więcej już nie mogę pokazać, bo syta i szczęśliwa zaległam na kanapie.


kącik angielskiego:

turkey indyk
save uratować
grateful wdzięczny
native rdzenny