niedziela, 26 czerwca 2016

Czy warto oszczędzać?Czy warto oszczędzać?

Nie warto.

Książeczka oszczędnościowa z 1938 roku, Kalisz / OpatówekW rodzinnym archiwum natrafiłam na książeczkę oszczędnościową dziadka na której widniała pokaźna suma. I zaczęłam dochodzić, jakie to byłby pieniądze dzisiaj. Natrafiłam na zdigitalizowane dane Głównego Urzędu Statystycznego sprzed lat. Opublikowano wybrane dane na temat wynagrodzeń pochodzące z „Małego rocznika statystycznego 1939”. Robotnik zarabiał tygodniowo 23,9 zł, kobieta 12,40 zł.

Pracownicy umysłowi zarabiali zdecydowanie lepiej. Mężczyźni przeciętnie 280,5 zł miesięcznie, kobiety – 170,8 zł. Jeżeli przeliczyć to na wynagrodzenie tygodniowe, to dziadek zarabiał 70,1 zł. Zarobki tego rzędu otrzymywało zaledwie 3% osób klasy robotniczej.


niedziela, 19 czerwca 2016

Porcelana carów. Katarzyna II. Dining with the TsarsDuży splendor nadawało porcelanie goszczenie na stołach najznamienitszych władców.
Natknęłam się ostatnio na wątek Katarzyny II, której Fryderyk II Pruski zaproponował rozbiór Rzeczypospolitej pomiędzy Prusy, Rosję i Austrię, a ona potrzebowała Prus jako sojusznika.
Caryca pozostawiła po sobie wspaniałą kolekcję dzieł sztuki w tym i porcelanę.
Porcelanę produkowano pod koniec XVIII wieku już w większości europejskich krajów.niedziela, 5 czerwca 2016

Słodka Pavlova

Słodko

Początek czerwca to cudowna pora, przed nami wakacje i zapowiedz odpoczynku. Jeszcze wszystko przed nami, całe lato.
Nie mam ochoty na długie przebywanie w kuchni i rozgrzewanie piekarnika. Zrobienie tego efektownego ciasta zajmuje mi 10 minut.
Oczywiście nie piekę bezy sama.  Po co się wysilać skoro w pobliskim sklepie dostępne są krążki do wyboru w różnych wielkościach.
10 minut zajmuje ubicie śmietany, dodanie fixa, aby śmietana pozostała sztywna i nie podchodziła wodą. Przyozdobienie i przełożenie owocami. Nadchodzi sezon owoców więc taki szybki deser jest wart polecenia.
Po przełożeniu śmietanką na godzinę do lodówki, aby beza lekko zmiękła.