Przejdź do głównej zawartości

Posty

Wyświetlanie postów z czerwiec, 2016

Czy warto oszczędzać? Międzywojnie. Kalisz.

Czy warto oszczędzać?

Nie warto. Jako społeczeństwo zawsze byliśmy "puszczani w skarpetkach". To stało się naszym udziałem w latach 90 -tych XX wieku, gdy zostaliśmy sprywatyzowani nie zyskując nic jako obywatele na tej prywatyzacji. Zostaliśmy wywłaszczeni z naszej własności.
Czy warto było oszczędzać zatem w międzywojniu?
W rodzinnym archiwum natrafiłam na książeczkę oszczędnościową dziadka na której widniała pokaźna suma. I zaczęłam dochodzić, jakie to byłby pieniądze dzisiaj. Natrafiłam na zdigitalizowane dane Głównego Urzędu Statystycznego sprzed lat. Opublikowano wybrane dane na temat wynagrodzeń pochodzące z „Małego rocznika statystycznego 1939”. Robotnik zarabiał tygodniowo 23,9 zł, kobieta 12,40 zł.

Czyli na tej książeczce dziadka jest ponad 100 przeciętnych pensji robotnika i ponad 10 urzędnika.

Pracownicy umysłowi zarabiali zdecydowanie lepiej. Mężczyźni przeciętnie 280,5 zł miesięcznie, kobiety – 170,8 zł. Jeżeli przeliczyć to na wynagrodzenie tygodniowe, to dzi…

Porcelana carów. Katarzyna II. Dining with the Tsars

Duży splendor nadawało porcelanie goszczenie na stołach najznamienitszych władców.
Natknęłam się ostatnio na wątek Katarzyny II, której Fryderyk II Pruski zaproponował rozbiór Rzeczypospolitej pomiędzy Prusy, Rosję i Austrię, a ona potrzebowała Prus jako sojusznika.
Caryca pozostawiła po sobie wspaniałą kolekcję dzieł sztuki w tym i porcelanę.
Porcelanę produkowano pod koniec XVIII wieku już w większości europejskich krajów.Słodka Pavlova

Słodko

Początek czerwca to cudowna pora, przed nami wakacje i zapowiedz odpoczynku. Jeszcze wszystko przed nami, całe lato.
Nie mam ochoty na długie przebywanie w kuchni i rozgrzewanie piekarnika. Zrobienie tego efektownego ciasta zajmuje mi 10 minut. Oczywiście nie piekę bezy sama.  Po co się wysilać skoro w pobliskim sklepie dostępne są krążki do wyboru w różnych wielkościach. 10 minut zajmuje ubicie śmietany, dodanie fixa, aby śmietana pozostała sztywna i nie podchodziła wodą. Przyozdobienie i przełożenie owocami. Nadchodzi sezon owoców więc taki szybki deser jest wart polecenia. Po przełożeniu śmietanką na godzinę do lodówki, aby beza lekko zmiękła.