środa, 28 września 2016

Sewilla. Katedra pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny w Sewilli

Historia kołem się toczy...
Będąc w Hiszpanii, a konkretnie w Andaluzji można przekonać się, że muzułmanie a właściwie Maurowie już tu byli i to przez osiem wieków.
Podbite tereny, które obejmowały prawie cały Półwysep Iberyjski, Maurowie nazwali Al-Andalus. 
W VIII w. zaczął się proces odbijania przez chrześcijan tych ziem. Zaczęła się rekonkwista (reconquista - ponowne zdobycie)
Osiem wieków obecności muzułmańskiej w Hiszpanii, to okres po dziś dzień bardzo widoczny. W Sewilli miałam okazję zwiedzić katedrę Najświętszej Maryi Panny i muszę przyznać, ze do dzisiaj pozostaję pod jej wrażeniem.
Dzwonnica katedry - Giralda - to właśnie pozostałość po panowaniu muzułmanów na tych terenach.
Wieża pełniła początkowo funkcję minaretu czyli wieży z której muezin nawołuje wiernych na modlitwę.
Katedra NMP Stolicy Sewilli
Podwaliny meczetu posłużyły architektom do stworzenia  największej gotyckiej świątyni na świecie. Budowano ją 100 lat i oddano w 1507r.

niedziela, 18 września 2016

Cofnijmy się o 100 lat....

Moją młodzież zachęciłam do cofnięcia się o 100 lat i wymyśliłam pewien projekt, który zaowocował wzięciem udziału w Święcie Ulicy Niecałej.
Przy tej uliczce, pięknie położonej koło parku miejskiego mieszkali  podróżnicy, przemysłowcy, fabrykanci, architekci...   Szolc-Rogoziński dzięki któremu o mały włos mielibyśmy kolonię w Kamerunie, dawni fotografowie Kalisza Diehl i Boretti, architekt Nestrypke, fabrykanci i producenci lalek Szrajer i Fingerhut...
Te "święta ulic" stają się popularne, bo pozwalają odkurzyć pamięć o miejscach i ludziach zapomnianych a godnych uwagi współczesnych.niedziela, 11 września 2016

Polowanie. The Hunter Myott Staffordshire


Dzisiejszym tematem mojej transferowej porcelany jest polowanie.
Dwa talerze z tym samym motywem myśliwego z serii The Hunter wytwórni Myott.


Oczywiście jestem przeciwniczką strzelania do zwierząt, więc talerze służą tylko do jedzenia no i dają pole do wyobraźni. Przywołują na myśl "starą Anglię" To kraj miłośników polowań i 700 letniej tradycji łowiectwa. W tej chwili jeździ się głównie konno po polach, lasach, wsiach. Podczas takiej przejażdżki największą atrakcją są skoki przez przeszkody stałe typu: płoty, zwalone kłody, żywopłoty.

piątek, 9 września 2016

Gibraltar. Main Street


Gibraltar cz. 3

Jednodniowa wycieczka na Gibraltar dostarcza tylu wrażeń, że nie da rady pokazać tego wszystkiego w jednym poście.
Tu polecam wpis o Jaskini Świętego Michała oraz ogólnie o Gibraltarze.
Pieszo pokonujemy odcinek do przejścia granicznego  z Hiszpanii na Gibraltar, znajdującego się w mieście La Linea de la Concepción.


sobota, 3 września 2016

Gibraltar, jaskinia Saint Michael's Cave

Gibraltar cz.2 

Jaskinia Świętego Michała
Zamieściłam już krótką relację z Gibraltaru. Tutaj.Jednak największe wrażenie na Gibraltarze zrobiła na mnie Jaskinia Świętego Michała.
Nie spodziewałam się, że po wjechaniu na wierzchołek Skały Gibraltarskiej, czyli The Top of the Rock, będzie na mnie czekała taka atrakcja. Oszołomiło mnie jej piękno i tajemniczość, wzmocnione dodatkowo sączącą się muzyką oraz pokazami świetlnymi, które ukazywały skałę w coraz to innej barwie.
Wydaje się, ze byłoby to świetne miejsce na kręcenie kolejnej części Hobbita:)
Prawdopodobnie była zasiedlona przez neandertalczyków. Na ścianie jaskini odkryto rysunek koziorożca szacowany na 15 000 do 20 000 lat.

Gibraltar, jaskinia Saint Michael's Cave