Przejdź do głównej zawartości

Park Marii Luizy w Sewilli


Na wycieczce do Hiszpanii zrobiłam kilka zdjęć i  dzisiaj pokażę cudowny Park Marii Luizy w Sewilli.
Dochodząc do Planu Hiszpańskiego w Sewilli, który opisałam w tym poście, przechodzimy przez Park Marii Luizy, która podarowała to miejsce miastu Sevilla w roku 1893.
Było południe, słońce było jeszcze dość nisko, upał nie dokuczał tak bardzo.
W parku dominowała zieleń i taki ceglasty kolor.

Wiele ptaków uczyniło park swoim domem, wśród nich duża populacja gołębi.  
 
Pawilon Mudejar , obecnie Muzeum Sztuki i Tradycji Sevilla
Mijamy pawilon zbudowany w stylu mudejar, który rozwinął się w hiszpańskiej architekturze dzięki mauretańskim rzemieślnikom w XII-XVII wieku, a charakteryzujący się bogactwem dekoracji ornamentalnych wykonywanych w stiuku, drewnie i cegle, którymi pokrywano płaszczyzny tak, by ściany przypominały haftowane lub tkane draperie.


To fantastyczne miejsce  z dużą ilością ciekawych ścieżek, pawilonach, stawów, fontann i rzeźb. Szczególnie miłe, jeśli chce się odpocząć od tłumów, hałasu i słońca w SewilliDługie aleje, które nazwane zostały imionami sławnych konkwistadorów, przecinają się na całym terenie.


 W parku woda dopływa kanałami, przynosząc orzeźwienie w upalne dni.

Hiszpania to prawdziwe zagłębie owoców cytrusowych.Do najczęściej spotykanych należą tu pomarańcze i mandarynki

Współczesna kombinacja trawników i żywopłotów, stawów i fontann, ceramicznych amfor i pomników składa się na wygląd parku.


Bugenwilla to  pnącze, które w krajach klimatu śródziemnomorskiego porasta murki, pergole. Wspina się dzięki cierniom ukrytym w kątach liści
park Marii Luizy w Sewilli

fikus / figowiec sprężysty

W ogrodzie Marii Luizy rosną ogromne fikusy, które akurat owocowały. I w momencie , w którym przewodniczka chwaliła ich urodę  jeden z owocków spadł mi akurat na głowę. Muszę przyznać, że zabolało 😌
Nasze hodowane w doniczkach  nigdy nie osiągną takich rozmiarów. Fikus czyli figowiec sprężysty jest w naturalnych warunkach wielkim drzewem.rozciąga się wzdłuż rzeki Gwadalkiwir w Sewilli  W parku nie brakuje trawników i żywopłotów, stawów i fontann, ceramicznych amfor i pomników


 Kto zwiedza Hiszpanię i Sewillę powinien zrobić sobie przerwę  i cieszyć się bujną zielenią tego największego  parku miejskiego. Fontanny, rzeźby, i ścieżki - to trzeba zobaczyć.


W parku stoi pomnik urodzonego w Sewilli architekta Anibala Gonzalez Alvarez-Ossorio
  
Sewilla, stolica Andaluzji to  pozytywne miasto przystosowane do prowadzenia aktywnego i zdrowego trybu życia;  liczne duże parki zachęcają do spacerów, do ćwiczeń na świeżym powietrzu, w wielu miejscach znajduje się sprzęt do ćwiczeń; szerokie ścieżki rowerowe i ścieżki spacerowe biegną równolegle do drogi i wzdłuż rzeki Gwadalkiwir. 
Miasto jest zielone.
Można chodzić godzinami i chłonąć atmosferę. Historia i kultura przemawia tu na każdym kroku.
Godzinny rejs wzdłuż rzeki Gwadalkiwir to alternatywny sposób, aby zobaczyć miasto, ponieważ oferuje inne spojrzenie na zabytki miasta w dzień lub w nocy. 

Gwadalkiwir

Gwadalkiwir, druga pod względem wielkości rzeka Półwyspu Iberyjskiego


 Andaluzyjczycy mawiają: Kto nie widział Sewilli, nie widział cudu. I mają rację.
Komentarze

 1. Ciekawa fotorelacja. Zazdroszczę takich wspomnień.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Teraz taka smutna pora roku, zima bardzo mi się dłuży. Miło powspominać i przywrócić na chwile tamten klimat.Pozdrawiam.

   Usuń
 2. Oglądając Twoje zdjęcia zatęskniłam za zielenią i ciepłem :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Porcelana Bavaria

Porcelana Bavaria

Czytam właśnie książkę Edwarda Rudzkiego "Europejska porcelana osiemnastowieczna". Rozdział Wytwórnie w mniejszych państwach niemieckichdaje obraz tego, dlaczego w Bawarii działały tak liczne manufaktury a później wytwórnie porcelany.  " Osiemnastowieczne Niemcy składały się z dwóch mocarstw: austriackiej monarchii Habsburgów oraz Prus, kilku państw średnich rozmiarów i wielkiej ilości księstw małych. Według popularnej anegdoty niektórzy władcy musieli uważać, aby w czasie spacerów nie przekroczyć nieopatrznie granicy. Książąt tych często cechowała pycha zupełnie nieproporcjonalna do rozmiaru posiadanego terytorium. Już Fryderyk II żartował, że każdy z nich na wzór Ludwika XV chciał "mieć swoje metresy, swój Wersal i swoje wojsko". Można to uzupełnić dodając, że każdy chciał mieć także własną wytwórnie porcelany, gdyż jak to sformułował jeden z książąt - Karol Eugeniusz wirtemberski - porcelana stała się niezbędnym warunkiem blasku i wspaniałoś…

Giesche. Serwis z historią Opatówka w tle.

Ten serwis ma prawie 90 letnią historię i myli się ktoś, kto myśli, że rzeczy nie mówią.
Opowiadają historie nieprawdopodobne, nasze, ojczyste, historyczne, są świadectwami minionych czasów i ludzi. Rodzin i epok. To cud, że przetrwał, bo historia obeszła się bardzo tragicznie z moją rodziną
Ludzie nie przetrwali, rzeczy pozostały, choć też blisko im było do zagłady, ponieważ ich właściciele byli wysiedlani, uciekali przed niebezpieczeństwem, rzeczy były ostatnimi, o które się troszczyli.
Dostałam go niedawno od mojej chrzestnej. A ona miała go po mamie - Helenie.
Helena w dniu wybuchu wojny była młodą mężatką. Na świecie było już dwoje dzieci: Tereska [moja chrzestna] i synek Leszek. Mąż Heleny Zygmunt Gadzinowski był sekretarzem gminy Lisków, tej, w której proboszczem był słynny ksiądz Bliziński.

Sweter na drutach szary reglan piórkowy bezszwowy

Po kilku dekadach przerwy wracam do drutów. Nie wiem czy na długo, bo z czasem i cierpliwością zawsze na bakier. Ale tyle inspiracji w necie, że mnie "ruszyło". No i sklepów internetowych z wełnami różnej maści, w pięknym gatunku nie brakuje. Zresztą same zobaczcie, chyba następna kupię tutaj i będzie to malabrigo.
Wiec wyruszyłam w wirtualną podróż w poszukiwaniu inspiracji i podziwiałam wiecznie modne arany i cała masę innych ciekawych wzorów.
Same zobaczcie: