czwartek, 9 marca 2017

Capo di Monte. Dzban. Keramos Italy Capodimonte Pitcher


 Dzban Capodimonte


Erotica Capodimonte Vase Dionysian SceneCapo di Monte - porcelana z włoskiej manufaktury, która powstała w 1743 roku w Neapolu. Porcelana Capo di Monte naśladowała porcelanę miśnieńską. Słynęła z porcelanowych figurek oraz kubków, wazonów, puzderek etc. ozdabianych kwiatami. Wytwarzano znakomite naczynia z antycznymi reliefami, wyłącznie na potrzeby dworu, również bardzo duże dzieła.


Wcześniej nie byłą oznakowana. Korona nad literą "N" została użyta po raz pierwszy pod koniec 1700 roku.Oficjalne Oznakowania
  porcelany
Capodimonte Kolory mogą być stosowane w odmianie
niebieskiego (kolor Neapolu we Włoszech)
lub złota.

Założycielem wytwórni porcelany Capodimonte był Charles de Bourbon (1716-1788) syn Filipa V Hiszpanii i jego drugiej żony, Włoszki, Elżbiety Farnese . Otworzył fabrykę w Neapolu w 1771 roku i zaczął używać znaku N pod koroną w niebieskim kolorze pod glazurą. Fabryka została zamknięta w 1834 roku. Rodzina Ginori z Doccia w pobliżu Florencji we Włoszech, kupiła wszystkie niedokończone wyroby i zaczęła sygnować podobnym znakiem wykończone przez nich wyroby. Fabryka istniała do 1896, kiedy została połączona z Societa Ceramica Richard z Mediolanu, która wytwarza do dziś przedmioty w tamtym stylu i sygnuje N z korona.

Na początku 1900, kilka fabryk porcelany we Włoszech i Niemczech rozpoczęło produkcję porcelany w stylu Capodimonte , stosując koronę i "N" znak.
 
Dzisiaj pojęcie Capidomonte mówi raczej o stylu niż o rodzaju porcelany. Wytwarzana jest przez wielu producentów w różnych częściach świata.

Keramos dzban Capodimonte

large Capodimonte floor vase pitcher

Pełna lista sygnatur Capodimonte


porcelana z włoskiej manufaktury

Capodimonte figural relief

Vintage Italian capodimonte


Ten dzban robi wrażenie. Ma imponujące rozmiary. Wysokość 45 cm. Niestety bardzo trudno ocenić okres z którego pochodzi przedmiot.
 Tu znalazłam coś podobnego.
I tutaj.
I tutaj coś pięknego.
Podoba Wam się?
3 komentarze:

  1. Bardzo mi się podoba :) Lubię porcelanę, lubię sobie na nią popatrzeć i lubię z niej pić , czy jeść. Kompletnie się na niej nie znam, ale mam tutaj Ciebie i zawsze sobie coś mądrego mogę do kawki poczytać.
    Pozdrawiam serdecznie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Coś pięknego, taka porcelana stoi w wielu włoskich domach

    OdpowiedzUsuń