środa, 15 marca 2017

Zamek Czocha

Pierwszy marcowy weekend poświęciłam na penetrowanie Dolnego Śląska, gdzie co chwila natrafia się na jakiś zamek.
W miejscowości Sucha w polskiej części Łużyc Górnych znajduje się zamek Czocha. Powstał jako warownia graniczna na pograniczu śląsko-łużyckim w latach 1241–1247 z rozkazu króla czeskiego Wacława I Przemyślidy.
W roku 2012 zamek został wyróżniony przez miesięcznik „National Geographic Traveler” jako jeden z „7 nowych cudów Polski”.
W zamku byłąm już dwa razy, więc zdjecia są z różnych pó roku:)

zamek Czocha


Dzień był ponury i szary, jednak kolor mojego płaszczyka  przełamywał jednostajność krajobrazu:)
Obiekt należy do wojska, od 1952 roku mieścił się tam Wojskowy Dom Wczasowy i z tego powodu obiekt był utajniony, tj. nie występował na mapach. Od września 1996 roku publicznie dostępny jako ośrodek hotelowo-konferencyjny.


Ostatnim właścicielem zamku był Ernst Gütschow, niemiecki przedsiębiorca i kolekcjoner, dyrektor generalny zakładów tytoniowych oraz wielbiciel wolnomularstwa, mason, co widać na umieszczonych na witrażach jego biblioteki znakach.


 W 1909 kupił za kwotę 1,5 mln marek zamek Czocha, w którym, w latach 1909–1912 za kolejną kwotę 4 mln marek, przeprowadził remont.
Komnaty wypełnił znakomitymi dziełami sztuki, zbierał broń, wyroby snycerskie i obrazy. Wszystko przetrwało w zamku do 1945 roku. 

podwórze zamku
zamkowy kotecek, maskota zamku, oprowadził nas po tym miejscu

W 1945 roku wyjechał na zachód Niemiec. Część jego zbiorów bibliofilskich została zabrana w ramach akcji rewindykacyjnych do Wrocławia. Większa część została rozkradziona. 

biblioteka, drugie drzwi od prawej otwierają tajemne przejście, którym przybyliśmy


Biblioteka mieściła  około 25 tysięcy książek.
Ernst Gütschow utrzymywał dobre stosunki z dworem carskim, a po rewolucji z rosyjskimi emigrantami, od których skupował różne przedmioty o wysokiej wartości artystycznej. W zamku mieszkał do marca 1945 roku. Opuścił zamek, zostawiając najcenniejszą część wyposażenia. Hipotez kradzieży jest wiele, prawdopodobnie dopuścił się jej 1 lutego 1946 roku burmistrz Leśnej Kazimierz Lech, wspólnie z Krystyną von Saurmą – zamkową bibliotekarką, która odkryła zamkowy schowek – wywożąc pełną ciężarówkę mienia zamkowego: (insygnia koronacyjne Romanowów, 60 popiersi carów rosyjskich, zastawy porcelanowe, biżuterię, obrazy i rozpłynęli się w niebycie. 100 ikon zostały zabrane do składnicy rewindykacyjnej w Jeleniej Górze, a stamtąd trafiły do Warszawy. Ernst Gütschow twierdził, że dzięki korzystnym fluidom zamku dożyje 100 lat, zmarł w 1946 roku. Za:Wikipedia.
W czasie II Wojny Światowej w zamku szkolili się szyfranci Abwehry


wielkie kominki robią wrażenieZamek kryje wciąż wiele tajemnic, ponieważ świadkowie twierdzą, że niegdyś znajdowały się w nim pomieszczenia, których dzisiaj nie sposób odnaleźć.
Na zamku można przenocować. Zdjęcie zabytkowej sypialni poniżej. Do łóżka wchodzi się otwierając środkowe drzwi:)

 
Sala Cesarska z przepięknym łożem z baldachimem.
W tej pięknej sypialni podczas naszego pobytu jakieś małżeństwo organizowało sobie uroczystą kolację.
Ale najlepszą atrakcją i zaskoczeniem na podwórcu zamkowym jest to:Grupa Hotelowa WAM, spółka Wojskowej Agencji Mieszkaniowej, która ma na czysto z zamku 600 tys. zł rocznie.
Na zamku można zjeść. Zamkowa kuchnia, swojska, nie będąca raczej wykwintną restauracją, oferuje polskie specjały jak np. pierogi. Ta micha za 35 zł


widok z wieży na podzamcze
wspaniały widok z zamku Czocha

Oficjalne statystyki Ministerstwa Kultury wyliczają 418 zamków i 2027 pałaców – jedna trzecia należy do osób prywatnych.  
Z zamku można przespacerować się na zaporę leśniańską do Leśnej, jakieś 20 minut spacerkiem. Po wyjściu z zamku skręcamy w prawo, mijamy poniemieckie domki i zaraz znowu w prawo, a później już zawiedzie nas droga. Swoją drogą, dojście do zapory w ogóle nie jest oznaczone i wielu przebywających na zamku nie wie o takiej możliwości, o takiej atrakcji.
Nie ma żadnych drogowskazów, my zapytaliśmy mieszkankę, co tu można zwiedzić wiec przypadek zdecydował.
Idąc przez pola mijamy cudne ule.

ule w Leśnej

Zapora została wybudowana na początku XX wieku. Więcej tutaj.
Widoki piękne.


z zamku Czocha do zapory mamy 20 minut spacerkiem
betonowa konstrukcja zapory ma 45 metrów wysokości

Warto się przespacerować ze względu na przyrodę i uroki tego miejsca.

 

9 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawe miejsce, byłam, zapamiętałam ogromne kominki i wieżę z pięknymi widokami, latem można też odbyć rejs wokół zamku.
  Pozdrawiam.:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja zamierzam wrócić i nacieszyć się przy pięknej pogodzie. Może i rejs zaliczę, bo widoki przepiękne. Już zarezerwowałam pokój na zamku w maju:) pozdrawiam!

   Usuń
 2. Zamek zwiedzałam latem... widok z góry jest wtedy oszałamiający :)
  Najbardziej podobało mi się, gdy przewodnik przeprowadzał nas ukrytymi przejściami do kolejnych pomieszczeń :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. no właśnie byłam trochę zawiedziona oprowadzaniem, pokazano tylko salę rycerską, bibliotekę, sypialnię i jakieś dwie podziemne salki, rozczarowuje też, że nie ma żadnego dzieła sztuki....

   Usuń
 3. Wiele lat temu odwiedziliśmy Czochę, jechało się tam krętą drogą w malowniczej okolicy. Do wycieczki namówił nas gospodarz pensjonatu, opowiedział, że w jednej z sypialni jest takie urządzenie (dźwignia), która - jeśli się kobieta nie spodobała - uruchamiała zapadnię i owej wybranki można było się pozbyć. Gdyby spadła szybem w dół, rozbiłaby się o skały (na których malowniczo położony jest zamek). Sali tej nie udało nam się zobaczyć i potwierdzić te opowieści, może są tylko lokalną legendą.
  Dodatkowo warto wspomnieć, że obiekt stał się oryginalną scenografią kilku filmów, m. in. "Gdzie jest generał?", seria "Tajemnica twierdzy szyfrów", "Legenda", "Wiedźmin" itd.

  OdpowiedzUsuń
 4. to właśnie mówił przewodnik pokazując nam to piękne łóżko ze zdjęcia: )okolica faktycznie urzekająca i tajemnicza...tak, chętnie gościł tu Wołoszański, musze to obejrzeć. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Nooo chyba mnie zachęciłaś - korytarze, potajemne przejścia - może coś odkryję ??? Super to wszystko opisałaś - Margot :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Z przyjemnoscia przeczytałam ten wpis. Przypomniał mi moje młode lata gdy byłam na wczasach w tym zamku (1973r). Alez było fajnie! Tam zakochałam sie po raz pierwszy:) Drugi raz odwiedziłam to miejsce 10 lat poźniej. Polecam wszystkim Zamek Czzocha, miejsce pełne historii i tajnych przejść:) Serdeczności.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo się cieszę, właśnie wróciłam z ponownego zwiedzania, tym razem z noclegiem. Fajne miejsce,baza wypadowa do wycieczek w okolice, poza tym można spacerkiem dojść do zapory leśniańskiej, gdzie roztaczają się piękne widoki. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń