czwartek, 13 kwietnia 2017

Pikasiak Pruszków dizajnerski wazon w stylu Polskiego New LookTo fajne, że wyroby polskiego designu z lat 60-tych i 70-tych cieszą się znowu dużym zainteresowaniem. Na aukcjach internetowych biją rekordy popularności.
Do dziś urzekają oryginalnością i świeżością inwencji, dobrze znosząc próbę czasu.
Po 50-ciu latach wrócił do mnie wazon sygn. Pruszków Made in Poland. Wazon jest wielki, ma 45 cm wysokości i 15 średnicy podstawy

 

Sygn. Pruszków Made in Poland


Polska sztuka użytkowa lat 50. i 60. to słynne projekty powstające w pracowniach IWP. Bogatą ofertę proponowały polskie wytwórnie porcelany m.in. fabryki w Wałbrzychu, Jaworzynie Śląskiej, Chodzieży, Ćmielowie, Bogucicach, Pruszkowie, Tułowicach, Włocławku i prywatnej katowickiej wytwórni Steatyt.wazon Pruszków New Look
Polski New Look to przede wszystkim specyficzne formy dekoracji, asymetria, szalone wzory, odważne kolory. Możliwości techniczne były skromne, więc w ceramice stosowano proste wzory i rysunki wydrapywano rylcem i uzyskiwano oryginalne efekty. Nowoczesne, abstrakcyjne wzory, którymi ozdabiano przedmioty nazywano "pikasami" (od nazwiska Picassa)pikasiak, wazon Pruszków lata 60-te

 

Wikipedia: fabryka fajansu powstała w Pruszkowie w 1872, jej założycielami byli Jakub Teichfeld i Ludwik Asterblum, którzy byli już właścicielami fabryki w Kole. Około 1903 Jakub Teichfeld spłacił wspólnika i stał się jedynym właścicielem zakładu, do wybuchu I wojny światowej pracowało tu ok. 200 osób. Tzw. „Fajansówka” produkowała naczynia fajansowe i wyroby majolikowe, które cechowała skromna dekoracja wykonywana techniką stempelkową, były to ornamenty w kształcie kwiatów, owoców i liści.
W 1946 zakłady znacjonalizowano i nadano im nazwę Zakłady Fajansu w Pruszkowie.
W 1956 przeprowadzono pełną modernizację i znaczną rozbudowę, a sam zakład otrzymał nazwę Zakłady Porcelitu Stołowego „Pruszków”. Autorkami zdobień produkowanych wówczas wyrobów były m.in. artystka plastyk Zofia Galińska (1913 Lwów - 1998 Milanówek) oraz Wiesława Gołajewska (ur. 1928). Zakłady zostały zlikwidowane na skutek upadłości w 2001 roku.

 


I polecam fajną ciekawostkę

http://rynekisztuka.pl/2014/07/29/najdrozsza-porcelana-swiata-kontrowersje/ 

 

 

4 komentarze:

 1. Kiedyś miałam dosyć tych form - teraz znowu zaczynają mi się podobać - odgrzebałam nawet wazon z tamtych lat u Mamy i świetnie się prezentuje. Ten, który prezentujesz jest wyjątkowo ciekawy. Wesołych Świąt - Margot :) :)

  OdpowiedzUsuń
 2. I wzajemnie życzę spokojnych, wesołych,ciepłych Świąt

  OdpowiedzUsuń
 3. Ogromnie cieszy jak nasz kraj ma swoje fabryki do wyrobu własnych przedmiotów. Nie rozumiem dlaczego nasze wyroby cieszą się za granicą a nie u nas.
  Z okazji Świąt życzę wszystkiego co najlepsze :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Przepiękny!!! Poza angielską, dalekowschodnią i inną porcelaną - specjalne miejsce w moim sercu ma New Look. Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń