sobota, 8 kwietnia 2017

WL1895 oraz JBT1906 "okuta brązem"


Tytuł posta brzmi dość tajemniczo, ale już wyjaśniam.
Kiedy wchodzę na portale aukcyjne w poszukiwaniu porcelany lub tylko z chęcią popatrzenia sobie cóż tam ładnego się pojawiło, napotykam często piękne wyroby, wazony z uchwytami, patery,  żardiniery, wazy i inne, które są bardzo drogie, często okute brązem czy jakimś stopem metalu i wyglądają na zabytkowe, stare. Ceny tych okazałych przedmiotów zaczynają się powyżej 1000 zł.
Posiadają też krakelurę czyli charakterystyczne spękania, które powstają wraz z wiekiem i uwiarygadniają pochodzenie przedmiotu.

Często są opisane jako "okuta/okuty brązem" i co najważniejsze sprzedawca bardzo często nie fotografuje sygnatury, opisując oględnie, ze pochodzi  Francji czy też Anglii.

Trzeba uważać na takie przedmioty, gdyż niewątpliwie są ładne, ale bardzo drogie i o ile można je traktować jako ozdobne, to nie warto traktować ich jako inwestycji.

WL1895

Te "antyki" są rzeczywiście nowoczesnymi przedmiotami dekoracyjnymi wykonanymi w Chinach. Znak towarowy jest wlasnością Wong Lee International Co. , Wong Lee Productions Co. , która została założona w 1995 roku i zaczęła eksportować około 1999 roku. 
Data będąca częścią sygnatury "1895" została wybrana w celu upamiętnienia zakończenia wojny między Japonią a Chinami dokładnie 100 lat przed powstaniem firmy Wong Lee Productions .
 


Przedmioty sygnowane WL1895 nie są antykami William Lowe, ale nowoczesnymi elementami dekoracyjnymi wykonanymi w Chinach.
Od sierpnia 2009 roku  identyczne artykuły z brązu / ceramiki sprzedawane poprzednio przy użyciu znaku WL1895 były oferowane pod inną marką JBT1906, importowane i dystrybuowane przez pewną firmę z Holandii.

O tym wszystkim można szerzej poczytać tutaj:
WL1895
JBT1906

Sprzedawcy na aukcjach zagranicznych zabezpieczają się formułką:
" powyższy tekst opisu przedmiotu jest naszą subiektywną opinią sprzedawanego artykułu. Nie jest oceną obiektywną ani naukową, nie cytujemy specjalisty, w przeciwnym razie podane zostałoby źródło".


Przedmioty WL mogą się podobać, mają dużo uroku, każdy kto chce może kupować chińskie produkty i nie byłoby tu nic zdrożnego, gdyby tylko nie były opisywane tak, jak czynią to nieuczciwi sprzedawcy np na Allegro "unikat na rynku antykwarycznym". Uczciwie byłoby napisać, że to wyrób współczesny.

   

3 komentarze:

 1. No proszę! Bardzo dobrze, że o tym napisałaś, na pewno komuś się to przyda :)
  Pozdrawiam :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Sama bym się kiedyś nabrała :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawy... uswiadamiający post... :-)

  OdpowiedzUsuń