niedziela, 7 maja 2017

Mason's. Patera w typie "fete galante"


Tę paterę kupiłam "przy okazji". Nie miałam jeszcze niczego ze scenką "fete galante". Poza tym patera jest pęknięta i postanowiłam wypróbować na niej kilka sztuczek i potraktować ją eksperymentalnie.

Patera była zniszczona i nieco zażółcona, poza tym ma widoczną krakelurę czyli spękania szkliwa, które powstają po prostu z upływem czasu. Natknęłam się gdzieś na informację, ze zażółcenia na porcelanie i fajansie znikają pod wpływem perhydrolu czyli wody utlenionej.
No i posmarowałam paterę gotowym roztworem, używanym do farbowania włosów, pod ręką miała 6%.

Zostawiłam na noc i efekty są widoczne. Zażółcenia zniknęły.


Scenki  "fete galante" przedstawiają sceny z życia dworskiego, kobiety, pięknie ubrane damy, czasem przebrane za pasterki w towarzystwie mężczyzn, często scenki są  zabarwione erotyzmem. Emanuje z nich ciepło wewnętrzne, czar, obietnica miłości.
Dzieła tego typu powstawały głównie we Francji, a tworzyli je głównie Antoine Watteau, Jean-Baptiste Pater, Jean François de Troy, Jean-Honoré Fragonard.
W tych pracach malarz dyskretnie zagląda za kulisy miłości, próbuje uchwycić atmosferę intymności. 
Tematami obrazów uczyniono swawolne igraszki, grę na instrumentach, odpoczynek, rozmowę,  zabawy w parku, koncerty, posiłki i zaloty. 
Moja patera ma wokół brzegów  duże motywy zbudowane z kwiatów, liści i owoców. Dekor pokrywający powierzchnię  w kolorze brązowym.
Parka na pierwszym planie siedzi w otoczeniu przyrody na ławeczce, rozmawiając. Obok przysiadł pies, chyba jakiś charcik.

Watteau Brown by Mason's, Brown Floral, People, Landscape


Mason's Ironstone został opracowany na początku XIX wieku przez firmę Miles Mason, wyspecjalizowanego przedstawiciela i producenta wyrobów porcelanowych Staffordshire. Choć była kamionką, stała się "domową porcelaną" aspirujących klas średnich, którzy nie mogli sobie pozwolić na porcelanę do codziennego użytku. Mason wycofał się w 1813 r. I przekazał interes swoim synom, Charlesowi, który opatentował nazwę "Mason's Patent Ironstone China" i Georgowi.


Mason's romantic transferware platter


"Ironstone" oznacza rodzaj ceramiki  wytwarzanej w Wielkiej Brytanii na początku 19 wieku, uznawanej za glinianą, chociaż posiada właściwości kamienia. I choć zawiera słowo "iron" nie ma w nim żelaza. Nazwa odnosi się raczej do trwałości i wytrzymałości.
W ówczesnej Anglii uchodziła za tańszą masową alternatywę dla porcelany . 
Podstawową dekorację drukowano na korpusie wyrobu, a następnie dodawano ochronną powłokę. Kawałki były ręcznie malowane  emaliami - jasnymi zieleniami, brązami niebieskościami i czerwienią.
Dodanie słowa "Anglia" wskazuje na datę po 1861 r.
Podczas gdy "Made in England" pojawia się tylko na wyrobach tego stulecia. Aktualne wyroby oznaczone są "Mason's Patent Ironstone".

Mason's Ironstone jest tak wytrzymały, że nawet wyroby, które mają wiek lub więcej niż sto lat użytkowania, są nadal w niezwykle dobrym stanie.
W 1973 r. Mason's Patent Ironstone China stał się częścią grupy Wedgwood. 
Wzór nie jest już produkowany.Kupiłam książkę reklamowaną jako podróż przez świat porcelany- Edmund de Waal "Biały szlak". Aby poznać tajemnice „białego złota”, początkowo planuje odwiedzić „trzy białe wzgórza”: w Chinach, Niemczech i Anglii. Z czasem jego poszukiwania zmieniają się w podróż dookoła świata, podczas której artysta odwiedza nie tylko warsztaty i fabryki, ale także komnaty alchemików; poznaje nie tylko losy filiżanek i porcelanowych figurek, lecz również dzieje ludzkich namiętności, pragnienia bogactwa, doskonałości i czystości. Za: Wydawnictwo  Czarne.
Zmęczyła mnie i znużyła  mnie ta książka. Wydaje mi się , że jest źle przetłumaczona, że niedomaga warstwa językowa.
 

   

4 komentarze:

 1. Piękna jest ta patera. Pozdrawiam:):):)

  OdpowiedzUsuń
 2. Przepiękna, bardzo lubię takie ze scenkami :)
  Widzę, że pasja się rozwija :) Koniecznie napisz swoją ocenę poradnika, bardzo jestem ciekawa co zawiera. Pozdrawiam :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Tak też uważam że ta książka jest źle przetłumaczona,choć powiem,że podejście autora do porcelany, jako przedmiotu artystycznego, niosącego za sobą wieki historii i ludzkiej pracy mnie zachwyciło. Wydaje mi się bardzo głębokie. Poza tym dowiedziałam się wielu szczegółów dotyczących historii porcelany, o których trudno jest gdzie indziej przeczytać.

  OdpowiedzUsuń