sobota, 17 czerwca 2017

Zajrzałam w oczy mumii. "Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich" w Arsenale

"Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich" w Arsenale ul. Pijarska 8.

Dzisiaj zajrzałam w oczy mumii, a raczej sarkofagowi. Obejrzałam w Arsenale wystawę "Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich"

29 grudnia 2016 Fundacja Książąt Czartoryskich podpisała umowę o przekazaniu Skarbowi Państwa całej kolekcji, w tym Damy z gronostajem, oraz nieruchomości w Krakowie za kwotę 100 mln euro.
Po obejrzeniu wystawy mam wrażenie że posiadali cała Polskę.


"Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich" w Arsenale

Obiekty powiązane przez tradycję z wybitnymi postaciami polskiej i europejskiej historii i kultury (m.in. Stanisławem Żółkiewskim i Stefanem Czarnieckim, królem Janem III Sobieskim, Tadeuszem Kościuszką i księciem Józefem Poniatowskim, a także Petrarką, Szekspirem, Janem Jakubem Rousseau i Napoleonem Bonaparte), sarkofagi egipskie i etruskie, liczne dzieła sztuki greckiej i rzymskiej. włoskie wyroby majolikowe, szkła i srebra, czy interesujące przykłady europejskiego i polskiego uzbrojenia oraz broni (fragmenty garnituru renesansowej zbroi na jeźdźca i konia po arcyksięciu Ferdynandzie VII, gubernatorze Niderlandów, polska zbroja karacenowa), tkaniny (Złoty deszcz, arras brukselski z 1. połowy XVI w. ze sceną z historii Danae) oraz chorągwie (w tym moskiewska chorągiew tzw. "carów Szujskich").

Dokument Hołdu Pruskiego 1525
"Kolekcja Książąt Czartoryskich jest tak bogata, że właściwie nie ma dobrego klucza, aby wyeksponować najcenniejsze dzieła. Trudno rozstrzygać, które z nich są bardziej wartościowe, a które mniej. To kurator dokonał wyboru. Z jednej strony mamy dzieła o wyjątkowej klasie artystycznej, z drugiej dzieła ukazujące sposób komponowania, historię tej kolekcji" - mówił dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Andrzej Betlej.

sarkofagi egipskie i etruskie

Polonia (Zakuwana Polska) Jana Matejki, niedokończony obraz alegoryczny na temat upadku powstania styczniowego (1863–1864).

Matejko "zakuwana Polska" 1864


Ordery księcia Józefa Poniatowskiego i jego naramiennikiEkspozycja uwidacznia  imponującą rozpiętość czasową tych 350 eksponatów wybranych z liczącej 336 tysięcy !!!!  kolekcji  Książąt Czartoryskich – od starożytnego Egiptu aż po wiek XIX.


Siodło i część rzędu po księciu Adamie Czartoryskim
Przywilej Jedlneński, pergamin.  Jedlnia,1430


A w dniach 23 czerwca 2017 — 7 stycznia 2018 w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie , al. 3 Maja 1 zacznie się wystawa "DZIEDZICTWO", o tym, jak jak definiujemy naszą historię, dorobek cywilizacyjny, specyfikę kultury narodowej i jej związki z otaczającym nas światem. http://mnk.pl/wystawy/dziedzictwoBenvenuto Tisi, Pokłon Trzech Króli
Łukasz Caranach Portrety członków rodziny Jagiellonów 1553

2 komentarze:

  1. Wiele eksponatów związanych jest z początkami istnienia Muzeum Czartoryskich w Puławach. Bardzo interesująca. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. "Dama z gronostajem kosztowała podobno 100 tys.euro. Książę jako fundator i założyciel Fundacji Książąt Czartoryskich, do której od 1991 r. formalnie należała bezcenna kolekcja, zgodził się na sprzedaż zbiorów wraz ze znajdującymi się w Krakowie budynkami".Tyle wyczytałem. Dobrze, że kupiona w całości. I mozna oglądać.

    OdpowiedzUsuń