Przejdź do głównej zawartości

Obraz na dziś. Gołota Polak ze złota. Marcin Maciejowski.


Co tam Wyspiański, co tam Boznańska...  w Muzeum Narodowym w Krakowie odkryłam dla siebie Marcina Maciejowskiego. 

Malarz i rysownik. Urodzony 14 czerwca 1974 roku w Babicach k. Krakowa, mieszka w Krakowie. Współtwórca słynnej Grupy Ładnie.

Obraz podpisany przez artystę "Gołota Polak ze złota" jest wielkim poruszającym obrazem. Nasz bokser, nasz Polak upada pod ciosem na kolana... cierpimy razem z nim.
Maciejowski w lapidarny sposób przetwarza historie z gazetowych nagłówków. Dramatyczne i banalne, współczesne i na wskroś ludzkie.

Marcin Maciejowski. Gołota Polak ze złota

Absolutnie oryginalny styl, niepowtarzalny, jakby komiksowy, trochę naiwny, uproszczony.
Na wskroś ludzki. Tematyka porusza serca.Maciejowski maluje głównie ze zdjęć wycinanych z codziennych gazet i kolorowych tygodników, wykorzystuje także robione przez siebie fotografie. Ilustracje, które go zaciekawiają lub rozśmieszają, gromadzi w specjalnych zeszytach, a potem przemalowuje na płótnach. Gazety traktuje jak szkicowniki. Niekiedy kopiuje ilustracje dosłownie, ale często dokonuje różnych zmian, usuwa zbędne szczegóły, wykorzystuje tylko fragmenty zdjęć, zmienia format. Napisy wymyśla sam, albo wykorzystuje jakiś fragment towarzyszącego zdjęciom tekstu lub cytuje podpisy. Jego obrazy odznaczają się lekkością szkicu i wyraźnym konturem wypełnionym płaskimi plamami koloru. Artysta operuje swobodnymi pociągnięciami pędzla, ma skłonność do komiksowych skrótów. Więcej o artyście na stronie Culture.Klik.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Porcelana Bavaria

Porcelana Bavaria

Czytam właśnie książkę Edwarda Rudzkiego "Europejska porcelana osiemnastowieczna". Rozdział Wytwórnie w mniejszych państwach niemieckichdaje obraz tego, dlaczego w Bawarii działały tak liczne manufaktury a później wytwórnie porcelany.  " Osiemnastowieczne Niemcy składały się z dwóch mocarstw: austriackiej monarchii Habsburgów oraz Prus, kilku państw średnich rozmiarów i wielkiej ilości księstw małych. Według popularnej anegdoty niektórzy władcy musieli uważać, aby w czasie spacerów nie przekroczyć nieopatrznie granicy. Książąt tych często cechowała pycha zupełnie nieproporcjonalna do rozmiaru posiadanego terytorium. Już Fryderyk II żartował, że każdy z nich na wzór Ludwika XV chciał "mieć swoje metresy, swój Wersal i swoje wojsko". Można to uzupełnić dodając, że każdy chciał mieć także własną wytwórnie porcelany, gdyż jak to sformułował jeden z książąt - Karol Eugeniusz wirtemberski - porcelana stała się niezbędnym warunkiem blasku i wspaniałoś…

Giesche. Serwis z historią Opatówka w tle.

Ten serwis ma prawie 90 letnią historię i myli się ktoś, kto myśli, że rzeczy nie mówią.
Opowiadają historie nieprawdopodobne, nasze, ojczyste, historyczne, są świadectwami minionych czasów i ludzi. Rodzin i epok. To cud, że przetrwał, bo historia obeszła się bardzo tragicznie z moją rodziną
Ludzie nie przetrwali, rzeczy pozostały, choć też blisko im było do zagłady, ponieważ ich właściciele byli wysiedlani, uciekali przed niebezpieczeństwem, rzeczy były ostatnimi, o które się troszczyli.
Dostałam go niedawno od mojej chrzestnej. A ona miała go po mamie - Helenie.
Helena w dniu wybuchu wojny była młodą mężatką. Na świecie było już dwoje dzieci: Tereska [moja chrzestna] i synek Leszek. Mąż Heleny Zygmunt Gadzinowski był sekretarzem gminy Lisków, tej, w której proboszczem był słynny ksiądz Bliziński.

Sweter na drutach szary reglan piórkowy bezszwowy

Po kilku dekadach przerwy wracam do drutów. Nie wiem czy na długo, bo z czasem i cierpliwością zawsze na bakier. Ale tyle inspiracji w necie, że mnie "ruszyło". No i sklepów internetowych z wełnami różnej maści, w pięknym gatunku nie brakuje. Zresztą same zobaczcie, chyba następna kupię tutaj i będzie to malabrigo.
Wiec wyruszyłam w wirtualną podróż w poszukiwaniu inspiracji i podziwiałam wiecznie modne arany i cała masę innych ciekawych wzorów.
Same zobaczcie: