wtorek, 31 stycznia 2017

Białe złoto sprzed 100 lat. Fraureuth Saxony


FraureuthDzisiaj zabieram Was do kredensu mojej prababci i do podróży w czasie za sprawą książki Mai Łozińskiej "Smaki dwudziestolecia. Zwyczaje kulinarne, bale i bankiety".
Zainteresowanie kulturą materialną, porcelaną, dwudziestoleciem międzywojennym wynika z mojego ogólnego zamiłowania do historii
To, że te talerze z kruchego "białego złota" przetrwały ponad 100 lat zakrawa na cud, zważywszy na historyczną zawieruchę, jaka była udziałem Polski minionego wieku, w tym i mojej rodziny. Talerze stanowią pamiątkę po prababci, o której pisałam tutaj.

Niewiele  porcelany z tej manufaktury można znaleźć na aukcjach. Manufaktura Fraureuth z której pochodzą talerze została założona w 1865 przez Bruno  Foedischa und jego kuzna Arveda von Römera. Produkcja ruszyła w 1867, fabryka zatrudniała 60 robotników i posiadała 2 piece.
W1879 roku na wystawie światowej w Sidney producenci otrzymali nagrodę za porcelanę kobaltową ze złotem. W 1885 roku zatrudniano już 600 robotników. 
W 1918 r. w odpowiedzi na zapotrzebowanie utworzono dwie filie w Dreźnie i Lichte, zatrudnienie wzrosło do 1200.

Mam pięć talerzy z tej manufaktury. Były używane jako świąteczna zastawa. Złocenie nieco wytarte, ale nadal dobrze widoczne, z pewnością nie nadaje się do zmywarki. Od złota aż się kręci w głowie. Ma z pewnością wartość muzealną.
Po prababci pozostało mi kilka pamiątek. TutajFraureuth Saxony Art Deco 24K Gold Embossed 1920s

sobota, 28 stycznia 2017

Palissy. Game series. Seria z dzikimi zwierzętami.Fajans angielski
Kolejny serwis będzie zbierany. Już dawno miałam na niego oko, ale ciężko do skompletowania w Polsce i drogo.  To manufaktura Palissy. Najbardziej znana seria to River Thames (Tamiza) a najbardziej poszukiwanymi seriami Palissy są Avon Scenes i Game Series - dwa wzory "Dzikie zwierzęta" i seria "Dzikie ptaki"


czwartek, 26 stycznia 2017

Gołuchów. Wazy greckie Cz.II

Co koniecznie trzeba zwiedzić w Wielkopolsce?zamek w Gołuchowie. Dziedziniec


Na pewno warto zwiedzić Gołuchów. Nowy rozdział dla ponad 400 letniego zamku zaczął się 1857 roku, kiedy osiadł tu  Jan Działyński z nowo poślubioną żoną  Izabellą (1830-1899).
O Izabelli Elżbiecie Marii Teresie Emanueli Annie Zofji z Xsiążąt Czartoryskich Działyńskiej pisałam już tutaj.

niedziela, 22 stycznia 2017

Gołuchów. "Mały raj na ziemi" Izabelli z Czartoryskich Działyńskiej cz.I


"Mały raj na ziemi" Izabelli z Czartoryskich Działyńskiej

Bardzo lubię spacery i mam to szczęście, że niedaleko Kalisza znajduje się najpiękniejszy park w Polsce. Kiedy mam ochotę na odpoczynek wśród dostojnych dębów, spaceru po pięknych alejkach i kontemplowania przyrody jadę do Gołuchowa.

Zamek w Gołuchowie

To piękny i olbrzymi kompleks złożony z zamku, oficyny, budynku intendentury, zabudowań gospodarczych, folwarcznych, parku, szkółki i ogrodu warzywnego, mający ponad 400 letnią historie. Stworzony rzez jedną z najwybitniejszych Polek XIX wieku Izabellę z Czartoryskich Działyńską.

sobota, 21 stycznia 2017

A oto historia moich dziadków ze strony mamy: Marianny i Mariana Wiewiórkowskich z OpatówkaZ okazji Dnia Babci i Dziadka chciałam przypomnieć post, który gdzieś zniknął
Oto historia moich dziadków ze strony mamy: Marianny i Mariana Wiewiórkowskich
24 kwietnia 1938 roku młoda para staje na ślubnym kobiercu. Panna młoda ma 23 lata, pan młody 28.

 
Wiewiórkowscy z Opatówkaśroda, 18 stycznia 2017

Wiewiórkowski. Wiewiórkowscy. Historie rodzinne w sepii.


Dlaczego przeciętny Polak nie zna w większości historii swojej rodziny?
Historia Polski jest bardzo dziwna. 
Wiedeń, Moskwa, Berlin przez 200 lat pisały nam historię. Niszczono polskie silva rerum, almanachy naszych przodków. Ginęli ojciec, matka, dziadek, pradziadek i wymazywano pamięć historyczną. Jeżeli wymazuje się pamięć historyczną,  to spadamy do poziomu plemiennego. Na tym mniej więcej poziomie jest większość społeczeństwa. Nie pozwólmy na to.

Z rodzinnych źródeł wiem, ze przodkowie najstarszego utrwalonego na zdjęciu Wiewiórkowskiego - mojego pradziadka Stanisława wywodzili się "spod Siedlec" czyli gdzieś spod Warszawy. W tej chwili najwięcej osób o nazwisku Wiewiórkowski zamieszkuje Maków Mazowiecki ( 20 osób) a w samej Warszawie jest ich 8, czyli faktycznie to się potwierdza.

Stanisław w górnym rzędzie w środku, Teodor siedzi pierwszy z prawej

Rodzinna fama głosi, że rodzeństwo Wiewiórkowskich ( na zdjęciu ) opuściło rodzinne strony i wyruszyło "za chlebem". Najbardziej niesamowite jest to, że wszyscy ruszyli razem, cała szóstka.
Dwóch braci: mój  pradziadek Stanisław ur. w 1883 roku ( na zdjęciu stoi w górnym rzędzie w środku) oraz jego brat Teodor osiadło w Opatówku. Prawdopodobnie ich rodzice już nie żyli.
A może jakieś historyczne czy rodzinne wydarzenie spowodowało, że musieli czy też chcieli opuścić swoje rodzinne strony.

niedziela, 8 stycznia 2017

Szklana biżuteria


Szklana biżuteria

Wiktoriańska brosza z portretem na porcelanie

Wielkie i znane manufaktury porcelany oprócz zestawów i serwisów porcelanowych od czasu do czasu dostarczały zamożnym miłośnikom luksusu również takie wyroby jak porcelanowe broszki czy medaliony.
Czasami zdarzało się że jakiś pięknie malowany kawałek porcelany nie wytrzymał zderzenia z czymś twardym i wtedy pozostały najpiękniej malowany fragment oprawiano w srebro lub złoto.

Broszki wytwarzano w najznamienitszych manufakturach jak np. Rosenthal, Limoges, Schumann
W ofercie dzisiejszych producentów także można znaleźć te małe ręcznie malowane cacuszka. Najczęściej umieszcza się na nich z wielką starannością motyw kwiatowy lub dworskie scenki.

 Ja też mam małą porcelanową broszkę. Prawdopodobnie angielską. Od Świętego Mikołaja:)

Piękne broszki Limoges nie są tanie
Oto przykład Vintage-French-Hand-Painted-Limoges