środa, 29 marca 2017

Śląska porcelana Sorau / Żary. C. & E. Carstens

Posiadam taki talerz z fabryki Carstens Porzellan, Sorau.  
Żary to bardzo popularna i lubiana przez kolekcjonerów manufaktura.
średnica talerza- 20 cm
przedwojenna pamiątka
kolor - kość słoniowa
Fabryka powstała w 1888r`i u początków swojego istnienia nazywała się Gustav Otremba Porzellanfabrik Sorau N.L.
W 1982 Otremba sprzedał swoje udziały  Franzowi Böhme. W 1900r. w związku z przystąpieniem do Vereinigung Deutscher Porzellanfabriken zur Hebung der Porzellanindustrie zmieniła nazwę na Porzellanfabrik Sorau G.m.b.H.
Fabryka zatrudniała wielu inżynierów i produkowała na wysokim jakościowo poziomie.
W 1918 r. fabryka ponownie zmieniła właściciela.  Nowym właścicielem został znany w świecie porcelanowego biznesu i posiadający wówczas wiele fabryk Ernst August Carstens.
Po jego śmierci spadkobiercy jego dzieci kontynuują rozwój fabryki, która przynosi coraz większe zyski. Eksportuje na całą Europę i USA.
W rodzinnym mieście Carstensów Elmshorm powstaje C. & E. Carstens Elmshorner Steingutfabrik
Obok Villeroy&Boch  Carstens był drugim co do wielkości producentem ceramiki i porcelany w Niemczech. Do rodziny należały fabryki w  Rheinsberg, Haldensleben (Uffrecht und Werk Carstens), Rathenow, Gräfenroda, Georgenthal, Wallhausen, Sorau, Blankenhain, Lübeck, Elmshorn, Reichenbach, Zeven und Hirschau.
Po wojnie fabryka znalazła się na terytorium Polski. I tak zakończyła się jej historia po blisko 60 latach.
W ocalałych budynkach utworzono szkołę rzemieślniczą.

Porcelana Żary, Sorau, Carstens/Carstens Porzellan, Sorau

przedwojenny talerz Żary, Sorau Carstens
(1920-1949)
C. & E. Carstens Porzellanfabrik Sorau

Nie wiem, jak nazywa się ten konkretny wzór, przeszukałam sieć, ale bez  rezultatu.
Mój talerzyk niebawem zmieni właściciela, a ja pokażę Wam na co go zamieniłam.
Polskie sygnatury. Tutaj.

 

wtorek, 21 marca 2017

Dzieje moje własne. Książka Wirydianny z Radolińskich primo voto Kwileckiej, secundo voto Fiszerowej.


Bardzo lubię pamiętniki ciekawych kobiet, żyjących w ciekawych czasach. Takie warunki spełniła fascynująca książka Wirydianny z Radolińskich. Autorka (1761-1826) opisuje postacie z przełomu XVIII i XIX wieku, które są dla nas spiżowymi pomnikami historii a nie ludźmi z krwi i gości.
Kupiłam ją po przeczytaniu dobrych recenzji, ze względu na ciekawostki w niej zawarte, trafne kobiecie przemyślenia oraz opis Wielkopolski skąd pochodzę. Kopalnia wiedzy o tamtych czasach. Autorka była błyskotliwa i inteligentna. Pamiętnik napisała dopiero w wieku 62 lat, po  francusku dla swojego syna Józefa, którego nazywała Żużu.
Pamiętnik ukończyła na 3 lata przed śmiercią.
Został przetłumaczony z francuskiego i przełożony na język współczesny przez Edwarda Raczyńskiego, prezydenta RP na uchodźstwie.
Wirydianna Fiszerowa, Dzieje moje własne i osób postronnych. Wiązanka spraw poważnych, ciekawych, tł. z fr. Edward Raczyński

sobota, 18 marca 2017

Pławna koło Lubomierza

Przy okazji zwiedzania Dolnego Śląska odwiedziliśmy miejscowość Pławna.
Pogoda była dość ponura, do wiosny było jeszcze kilkanaście dni.


To bardzo ciekawe miejsce, które zaskakuje dwoma rzeczami. Pierwsze, co rzuca się w oczy, to dużo opuszczonych poniemieckich domów. A drugie, to nieprawdopodobna ilość wymyślonych przez mieszkańców atrakcji, co świadczy o ich niesłychanej inicjatywności, pomysłowości i talentach,  a przede wszystkim artysty, który tę całą masę inicjatyw wymyśli i konsekwentnie realizuje - Dariusz Miliński

środa, 15 marca 2017

Zamek Czocha

Pierwszy marcowy weekend poświęciłam na penetrowanie Dolnego Śląska, gdzie co chwila natrafia się na jakiś zamek.
W miejscowości Sucha w polskiej części Łużyc Górnych znajduje się zamek Czocha. Powstał jako warownia graniczna na pograniczu śląsko-łużyckim w latach 1241–1247 z rozkazu króla czeskiego Wacława I Przemyślidy.
W roku 2012 zamek został wyróżniony przez miesięcznik „National Geographic Traveler” jako jeden z „7 nowych cudów Polski”.
W zamku byłąm już dwa razy, więc zdjecia są z różnych pó roku:)

zamek Czocha

niedziela, 12 marca 2017

Zamek Grodziec


Dolny Śląsk ma wiele do zaoferowania. Stworzono szlak godnych obejrzenia obiektów historycznych  http://szlakzamkowipalacow.eu/
Zwiedziłam już zamek Czocha, Kamieniec, Książ a w ten weekend odwiedziłam zamek Grodziec na Dolnym Śląsku - 21 km na południowy wschód od Bolesławca, 38 km na zachód od Legnicy. Ale takich zamków i pałaców jest wiele. Jak choćby ten w Kamieńcu Ząbkowickim.
Stoi na stromym wzgórzu, podobno na dawnym wulkanie. Pierwsza potwierdzona wzmianka o Grodźcu pochodziła z bulli papieża Hadriana IV z 23 kwietnia 1155 r.
W latach wojny 30-letniej zamek został zdobyty i spalony przez wojska księcia Albrechta Wallensteina, skala zniszczeń była ogromna. Dopiero w roku 1800, kiedy właścicielem dóbr został książę Rzeszy Jan Henryk VI von Hochberg z Książa i Mieroszowa, podjęto poważniejsze prace konserwatorskie i rekonstrukcyjne.czwartek, 9 marca 2017

Capo di Monte. Dzban. Keramos Italy Capodimonte Pitcher


 Dzban Capodimonte


Erotica Capodimonte Vase Dionysian SceneCapo di Monte - porcelana z włoskiej manufaktury, która powstała w 1743 roku w Neapolu. Porcelana Capo di Monte naśladowała porcelanę miśnieńską. Słynęła z porcelanowych figurek oraz kubków, wazonów, puzderek etc. ozdabianych kwiatami. Wytwarzano znakomite naczynia z antycznymi reliefami, wyłącznie na potrzeby dworu, również bardzo duże dzieła.


Wcześniej nie byłą oznakowana. Korona nad literą "N" została użyta po raz pierwszy pod koniec 1700 roku.

niedziela, 5 marca 2017

Iwona Chodzież


Niedawno zwiedziłam wystawę w Muzeum Narodowym w Warszawie poświęconą porcelanie i między innymi największemu na świecie serwisowi.  
Nie mam ambicji kompletowania największego serwisu, wystarczy mi nacieszyć się choćby jego częścią. 
Wczoraj sprawiłam sobie przyjemność tym kompletem z Chodzieży.
Fason istniejący od ponad 30 lat. Istnieje wersja w bogatych reliefowych dekoracjach jak ta na zdjęciu. W tej wersji nie nadaje się do zmywarek.
Ale równie pięknie wygląda z delikatnymi złotymi liniami.
Taki komplecik kosztuje ok 30 zł.


dekor b013 Iwona Chodzież
polska porcelana Chodzież Iwona
 Na tym zdjęciu widać jak pięknie muśnięta jest złotym pyłem.

Chodzież

Niedawno czytałam, że polska porcelana zagościła w Białym Domu za czasów prezydentury Baracka Obamy. Serwis obiadowy i kawowy Alaska z wałbrzyskiej wytwórni Kristoff przewidziany dla 36 osób trafił do Waszyngtonu po wcześniejszych negocjacjach dotyczących wyglądu. Na wyrobach miało znaleźć się logo Białego Domu wykonane w kolorze niebieskim.

Warto decydować się na współczesne wyroby polskich fabryk, co nie przeszkadza w kolekcjonowaniu innych rodzajów porcelany, chociażby dlatego, że współczesna jest równie piękna.

W Kaliszu mamy sklep z porcelaną.Wiosną 2013 połączyły się dwie najstarsze fabryki Zakłady porcelany Ćmielów i Porcelana Chodzież i powstały Polskie Fabryki Porcelany Ćmielów i Chodzież i weszły w skład grupy Kapitałowej Wistil. A ponieważ grupa Wistil ma siedzibę w Kaliszu, stad obecność tutaj sklepu firmowego. I to jest nasze dobrodziejstwo, ponieważ można u nas dostać wyroby w różnych gatunkach i różnej cenie.

A tu warta przeczytania ciekawostka o porcelanie z Ćmielowa z odciskami palców:)
środa, 1 marca 2017

Stawiszyńska. Kalisz.
Moja droga do pracy w śródmieściu Kalisza biegnie częścią jednego z najstarszych traktów kaliskich. Nie przemierzam jej pieszo, poruszam się samochodem, może to i lepiej, bowiem nie należy w tej chwili do najpiękniejszych ulic miasta. Można powiedzieć, że jest wyjątkowo zaniedbana. Ale może po prostu znajduje się w momencie przeobrażeń, jedną nogą w XIX wieku a drugą w XXI ? Pełna rozpadających się kamienic, na które już ostrzą sobie zęby lokalni inwestorzy, aby postawić tu swoje gęsto zabudowane bloki?